Bilgisayar Uzaktan Kumanda Bağlantı Problemi

PC kumanda bağlantı sorunu Uzaktan Kumanda Bağlantı Bilgisayar Uzaktan Kumanda Bağlantı Problemi pc kumanda baglanti sorunu

HP marka bilgisayarlarda uzaktan kumanda bağlantı sorunu kullanıcılar tarafından firmaya gönderilen şikayet mailleri arasında en sık görüleni olmaya başladı. Firma bu sorun karşısında bir çözüm yolu yayınladı. Verilen işlemleri sırasıyla yapılması halinde uzaktan kumanda bağlantı problemi ortadan kalktığı test edildi.

Uzaktan Kumanda Bağlantı Sorununa Çözüm Adımları

Bilgisayar ve kumanda üzerinden yapacağınız iki farklı işlemlerin sırası şu şekilde;

 • Başlat üzerinden bilgisayara sağ tıklayarak özellikleri seçin
 • Sonra aygıt yöneticisini açıp İnsan Arabirim Aygıtlarına ve sonrasında açılan Evrensel Seri Veri Yolu Kontrol Birimleri menüsüne tıklayın.
 • Karşınıza gelecek menüde eHome Kızılötesi Alıcı ile Houppauge Tüketici Kızılötesi Alıcı seçeneklerini görüyorsanız uzaktan kumandanızın sensörü sorunsuz bir şekilde çalışıyor demektir.
 • Ancak bu seçenekler yoksa yada yanlarında ünlem veya soru işareti varsa dahili alıcılar ve harici USB alıcılar için 2 farklı çözüm yolu karşımıza çıkıyor.

1.     Dahili Alıcılar İçin Çözüm Adımları

Bilgisayarı kapatarak güç kablosunu çıkardıktan sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın;

 • Yan paneli açarak TV alıcı kartlarında bulunan konektörleri kontrol edin.
 • Bazen TV alıcı kartları yuvalarına oturmadığı için uzaktan kumanda bağlantı problemi yaşayabiliyor.
 • Eğer kartlarda bir oturma problemi varsa elinizle düzelttikten sonra bilgisayar güç kablosunu taktıktan sonra açabilirsiniz.

Uzaktan kumanda bağlanmıyor Uzaktan Kumanda Bağlantı Bilgisayar Uzaktan Kumanda Bağlantı Problemi pc uzaktan kumanda

2.     Harici USB Alıcı İçin Çözüm Adımları

USB kablosu ile uzaktan kumandaya bağlanan sistemlerde aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmanız halinde sorununuzdan kurtulacaksınız;[ads2]

 • Uzaktan kumandaya bağlı olan USB kablosunu çıkartın ve tekrar takmayı deneyin
 • Kablonun bilgisayara bağlı olduğu kısmı çıkartarak farklı USB portu üzerine takarak yeniden deneyin.
 • Diğer bir çözüm yolu olarak ise uzaktan kumanda hariç diğer tüm USB aygıtlarını çıkartıp bilgisayarı yeniden başlatarak kumandanızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda diğer USB portlarında çalışan aygıtlar uzaktan kumanda bağlantı problemi yaşatacak işlemlere neden olabiliyor.
 • Uzaktan kumanda yöneticini aygıt yöneticisi menüsünde gördükten sonra diğer USB aygıtlarını bilgisayarınıza takabilirsiniz.

Tüm bu işlemler sonunda probleminizin kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Ancak firma tarafından yapılan açıklamaya göre eğer bu işlemlerden sonra hala uzaktan kumanda bağlantı sorunu yaşıyorsanız TV bağlantı kartlarında kalıcı hasar yaşamış olabilirsiniz ve sorunun çözümü bu kartları değiştirmeniz gerekiyor.