Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? i 1 2

Bilgisayar teknolojisi hızla gelişiyor ve kullanıcılara pek çok avantaj sunuyor. Dolayısıyla eskiye nazaran daha büyük depolama alanları firmalar tarafından üretiliyor, bilgisayar sahiplerinin rahat bir şekilde cihazları kullanmalarına imkân sağlanıyor. Ancak bizler her geçen gün bilgisayarlarımıza yeni bir dosya ekliyoruz, fotoğraflar kaydediyoruz ya da eskileri silmeye kıyamıyoruz. Hal böyle olunca yavaşlayan cihaz işlemleri uzun süreler içerisinde halletmeye, herhangi bir dosyayı kaydetmekte zorlanmaya başlıyor. Bu durumla başa çıkmanın yolları elbette var. Şimdi bunların neler olduğuna madde madde bakalım:

Öncelikle kullanmadığımız programları, dosyaları belirlemek gerekiyor. Programları silmek için çok kolay bir yöntem bulunuyor. Başlat menüsündeki denetim masasında yer alan Program Ekle/Kaldır kısmına gelerek artık gerek duymayacağınızı düşündüğünüz programları silebilirsiniz. Böylelikle depolama alanında bir miktar boşluğa sahip olacaksınız. Daha sonrasında ise masaüstünde yer alan kaydedip unuttuğunuz dosyalar varsa onları Geri Dönüşüm Kutusuna gönderebilirsiniz.

i Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? i 5 e1474204535398

Ve tabii ki fotoğraflar. Hepimizin silmeye kıyamadığı, çok eski zamanlardan kalma ya da daha dün çektirdiğimiz birçok fotoğrafı var. Bunları tamamen yok etmeye gönlünüz razı olmuyorsa bir kısmını bilgisayarınızda saklayabilir, bir kısmını da bulut depolama sistemlerinden birisinde muhafaza edebilirsiniz. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarla ulaşabileceğiniz bulut depolama sayesinde gerekli olan boş alana rahatlıkla kavuşabilirsiniz. Şayet bu sistemi kullanmaya karar verirseniz önerebileceğimiz isimlerden birkaçı şunlar; Dropbox, Google Drive, G Cloud ve Amazon Cloud Drive Photos.

Rahat kullanabileceğiniz bir bilgisayar için bir diğer önerimiz ise disk temizleme. Başlat menüsünde bulunan Programlar bölümünden Donatıları seçip karşınıza çıkan sistem araçlarına tıklayabilirsiniz. Ardından disk temizlemeye giderek size sunulan pencere içerisindeki unutmuş olduğunuz, varlığından haberdar dahi olmadığınız pek çok belgeyi silebilir, depolama alanında kendinize gerekli yeri açabilirsiniz.