Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları

Harddisk Görünmüyor Harddiski Görmüyor Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları harddisk gorunmuyor

Bazen yeni alınan harddisklerde bazen ise yıllardır kullandığınız harici belleklerinizde bilgisayara bağlantı sonrasında Harddiski görmüyor sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorunun kaynağı format değişimi olarak görüldüğünden dolayı yapılacak bir kaç işlem ile harddisk içerisindeki tüm verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Harddiski Görmüyor Sorununun Nedeni

Eğer bir süredir kullandığınız harddisk bilgisayarınıza takılında görünmeme problemi yaşatıyorsa büyük ihtimal format değişimi yaşamıştır. Bu sorun genellikle NTFS veya FAT32 formatında olması gereken harici disk RAW formatına dönüşmüş olmasından kaynaklanır. Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir husus bulunuyor eğer harddiskiniz fiziksel bir sarsıntı yada zarar görürse kalıcı olarak görülmeme sorunu yaşatabilir. Bu durumda içerisindeki tüm verileriniz de beraberinde kaybolacaktır. Eğer format kaynaklı probleme sahip olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki işlemleri yapmanız Harddiski görmüyor sorununa çözüm için yeterli olur.

  • Bilgisayarım üzerine gelip sağ tık yaparak yönet kısmına tıklayın,
  • Buradan açılan pencere üzerinden Depolama ve Disk Yönetimi yolunu izleyerek görünmeyen harddiskinizi burada görebilirsiniz.
  • Görünmeyen harddiskinizi bulduktan sonra görünür hale getirmek için sağ tık yaparak Birimi Sil seçeneği üzerinden biçimlendirme yaparak NTFS yada FAT32 formatına çevirebilirsiniz.
  • Ancak burada yaşayacağınız sorun tüm verilerinizin silinmesi olarak karşınıza çıkıyor.

Harddisk Görünmeme sorununa çözüm  Harddiski Görmüyor Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunu Çözüm Yolları harddisk gorunmeme sorunu

Harddiskten Silinen Dosyaları Kurtarma

Format değişikliği sırasında kaybedilen veriler kalıcı olarak silinmez sadece bir 3. Parti program aracılığıyla kurtarılmayı bekler. Bunun için EaseData Recovery programını yükleyerek silinen dosyaları geri getirme işlemini yapabilir kaybettiğiniz verilerinize eksiksiz bir şekilde geri ulaşabilirsiniz. Yaşanan Harddiski görmüyor sorunu üzerine yapılan biçimlendirme işlemi sonrasında veri kurtarmak ile uğraşmamanız için dikkat etmeniz gereken bazı etmenler bulunuyor. Bu etmenler ise şunlardır;[ads2]

  • Harddiskte bulunan dosyalar içerisinde virüs tespit edilirse en kısa zamanda bir Antivirüs programı ile virüsü silin. Eğer zamanında virüs silme işlemi yapılmazsa bazı virüsler kullanıma da bağlı olarak zaman içerisinde harddiskin zarar görmesine neden olur.
  • Diğer yandan harici bellek kullanımı sabit bir bilgisayar üzerinde yapılmalı. Ne kadar çok farklı bilgisayar ile bağlantı kurulursa harddiskin format değişme eğilimi o kadar çok artar.
  • Düzenli aralıklarla harddisk içerisindeki veriler bilgisayara yüklenerek disk biçimlendirmesi yapılması gerekir. Bu şekilde diskin sağlıklı ve hatadan uzak bir yapıda çalışması sağlanır.