Bilgisayar Düzgün Başlamıyorsa Çözümü

Bilgisayar Düzgün Başlamıyorsa Çözümü Bilgisayar Düzgün Başlamıyorsa Çözümü toshiba dizustu bilgisayar 290713

Bilgisayar Düzgün Başlamıyorsa Çözümü

Yanlış kapatma sonucu, elektrik kesintisi sonucu gibi nedenlerle bilgisayarınızı düzgün başlatamayabilirsiniz. Bunun farklı nedenleri de olabilir fakat bunun nedenini de hata kodları ile öğrenebilirsiniz. Ekrana yansıyan hata kodunu internette arattırdığınızda çıkan sonuca göre hareket edebilirsiniz. Biz genel hatalara bir göz atalım.

Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready hatası

Bu hatayı bilgisayarınızı harici sürücüden başlatmaya çalıştığı zaman alırsınız. Genelde format atıldığı zaman eğer usbden atıyorsanız biostan usbyi boot edersiniz. Eğer bunu değiştirmezseniz her seferinde bilgisayar önce usbye bakar. Ve bilgisayarınız yeniden başladığında usb takılıysa bilgisayarınız düzgün başlamayabilir.

Çözümü: Usbyi çıkarınca durum düzelir. Kalıcı olarak biostan boot ayarlarından kaldırabilirsiniz.

Sabitdisk doğru bağlanmamışsa… 

Genelde karşılaşılan bir durum değildir ama eğer bilgisayarınızı açtıysanız ve harddisk ile oynadıysanız ve doğru bağlanmadıysa bilgisayarınız açılmaz.

Çözümü: Harddisk bağlantılarını kontrol ediniz ve yeniden bağlayınız.
Disket sürücüsü bulunamuyorsa ne yapılması gerekir? 

Eğer kasa kullanıyorsa ve kasanız eskiyse disket sürücünüz olabilir. Eğer disket sürücünüzün bulunmadığına dair bir hata alıyorsanız çözümü oldukça basittir.

Çözümü: Biostan disket sürücüyü kapatırsanız bu sorunu çözmüş olursunuz. Ya da bilgisayarınızı açarak disket bağlantınızı iptal edebilirsiniz.[ads2]

Sistem başlatılırken hatalı veya eksik dosyalarla karşılaşılıyorsa… 

Eğer sistem dosyalarınız hasar görmüş veya virüs ve benzeri şeylerle silindiyse bilgisayarınız başlamayabilir. Bunu açılışta verdiği hata raporundaki kod ile arayabilirsiniz.

Çözümü: Bunun için önce harddiskinizi checkdisk yapabilirsiniz. Yada aşağıdaki yol ile program artıklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Başlat-Çalıştır-Regedit yolunu izledikten sonra gelen ekrandan Düzen ve Bul’a tıklayın. Hatada aldığınız dosya isimlerini aratınız. Arama sonucunda ortaya çıkan sonuçları sağ tıkla-sil deyiniz. Gelen ekranda Evet’i tıklayınız. Daha sonra F3 tuşuyla aynı isimdeki bütün dosyaları görebilirsiniz. İlk adımdaki silme işlemini bütün dosyalara uygulayabilirsiniz.  İşlem tamamlandıktan sonra Kayıt-Kapat’la işlemi tamamlayınız.

Eğer olmaz ise yapacağınız şey bilgisayarınıza yeniden sistem kurmak olacaktır.