Beyaz Saray “Yapay Zeka” Konusunda Uyardı!

beyaz saray "yapay zeka" konusunda uyardı! Beyaz Saray “Yapay Zeka” Konusunda Uyardı! WhiteHouseSouthFacade 1

Yapay zeka alanında çalışmalar devam ederken Beyaz Saray yönetiminden konuya ilişkin ilginç bir uyarı geldi. Yapay zekanın gelecekte toplumda eşitsizlik oluşturabileceği yönünde yapılan uyarı pek çok detayı da içerisinde barındırıyor.

Google DeepMind teknolojisi artık herkes tarafından tanınıyor diyebiliriz. Özellikle son dönemde Translate uygulamasındaki başarısı ile dikkat çekmiş, eğitim almadığı tercüme durumlarının dahi üstesinden gelebilmesi şirket yönetimini şaşırtmıştı. Yapay zeka alanında bu tür gelişmeler yaşanırken Beyaz Saray yönetiminden uyarı geldi.

Geleceğin teknolojileri arasında yer alan yapay zekaya Beyaz Saray yönetimi kayıtsız kalmadı ve uyarı niteliğinde bir açıklama yaptı. Gelecek dönemde toplum içerisinde eşitsizliğin ortaya çıkabileceğine vurgu yapılırken, yapay zeka projelerinin hem ulusal hem de küresel bazda ekonomiye katkıda bulunduğunun da altı çizildi.

beyaz-saray-105434c3 beyaz saray "yapay zeka" konusunda uyardı! Beyaz Saray “Yapay Zeka” Konusunda Uyardı! beyaz saray 105434C3

Üzerinde çalışılan projelerin ışığında yapay zeka ve otomasyon alanı bir araya gelmiş durumda. Raporda bu konuya da değinildi ve birleşmenin şirketlerin büyümesine katkıda bulunacağı belirtildi. Ancak otomasyonla bağlantılı olan teknolojik gelişmelerin iş piyasasını nasıl etkileyeceğinin bilinmediği ifade edildi.

Barack Obama’nın ekonomi danışmanlarınca hazırlanan raporda yapay zekanın toplumda meydana getirilebileceği eşitsizlik ihtimaline vurgu yapılmasının yanı sıra iş piyasasında düşüş yaşanabileceğine de dikkat çekildi.[ads2]

Raporun içerisinde teknoloji alanında diğer ülkelerden geri kalınmaması gerektiğine vurgu yapıldı ve yapay zeka alanına yönelik yatırımların yapılması önerildi. Tüm bu gelişmelerden bireylerin haberinin olması, gerekli hazırlıkların yapılabilmesi adına eğitimin önemine de dikkat çekildi.

Son dönemde teknoloji anlamında ortaya çıkan yenilikler bir hayli dikkat çekiyor. Özellikle yapay zeka ve sürücüsüz otomobil gibi alanlarda şirketlerin oluşturduğu projeler sıklıkla gündeme geliyor. Teknolojik gelişmelerin şimdiden market ve ulaştırma sektörü gibi alanlarda etkilerinin görülmeye başladığı ifade ediliyor. Beyaz Saray’ın konuyla ilgili yaptığı uyarının etkilerinin nasıl olacağı ise merak ediliyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr