Başbakandan Yakıt Desteği İçin Müjdeli Haber Geldi!

Başbakandan Yakıt Desteği İçin Müjdeli Haber Geldi! Başbakandan Yakıt Desteği İçin Müjdeli Haber Geldi! THY 7379ER Red Sea PR 0413

Başbakan Binali Yıldırım’dan seyahat acentelerine müjdeli haber geldi. Önümüzdeki aylar içerisinde belirlenen tarihler arasında yolcu taşıyan uçaklar için yakıt desteği yapılacak.

Yakın zamanda ülkemiz Rusya ile sıkıntılı günler yaşamış ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmişti. Bu durumun turizm sektörünü etkilememesi ve yakın tarihte daha iyi sonuçlar alınması adına Başbakan Binali Yıldırım tarafından güzel bir gelişmenin duyurusu yapıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi grup toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım Bakanlar Kurulunda alınan turizm sektörüne ilişkin kararları açıkladı. Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Belirli merkezlerimize Antalya, Muğla, İzmir, Kütahya, Trabzon, Denizli, Isparta, Eskişehir havalimanlarına tarifeli ya da tarifesiz seferlerle 2017 yılı boyunca dışarıdan turist getiren A grubu seyahat acentalarına uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz.”

resim-170 Başbakandan Yakıt Desteği İçin Müjdeli Haber Geldi! Başbakandan Yakıt Desteği İçin Müjdeli Haber Geldi! resim 170 1024x768

2016 yılı içerisinde yaşanan olumsuz olaylara dikkat çeken Başbakan Yıldırım, genel olarak durumdan turizm sektörünün de etkilendiğini ve hedeflerin tam olarak gerçekleştirilemediğini belirtti. 2017 yılı itibariyle kayıpların kapanması, turistlerin ilgisini daha çok çekebilmek için yakıt desteği mevzusunu Bakanlar Kurulunda görüştüklerini ifade eden Başbakan Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir yandan Rusya ile ilişkilerimizin bozulması, diğer yandan 15 Temmuz darbe girişimi turizmde beklediğimiz sonucu vermedi. 2017’de turizmdeki kayıplarımızı telafi etmek amacıyla Türkiye’ye turist getirenler için, seyahat acentalarına yakıt desteği meselesini görüştük. Buna göre belirli merkezlerimize Antalya, Muğla, İzmir, Kütahya, Trabzon, Denizli, Isparta, Eskişehir havalimanlarına tarifeli ya da tarifesiz seferlerle 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında, yani 2017 yılı boyunca dışarıdan turist getiren A grubu seyahat acentalarına uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Eğer uçak 200 yolcu üzerinde bir kapasiteye sahipse bu 200 yolcu kapasiteli uçak da en az 150 yolcuyla geliyorsa bu destek yüzde 30 daha artırılacak, yani 7 bin 800 dolara çıkacak.”