Avrasya Tüneli 4.5G İle Buluşuyor!

Avrasya Tüneli 4.5G İle Buluşuyor! Avrasya Tüneli 4.5G İle Buluşuyor! 1181387 0fd7bb6201e3c3720a9d98fab3d7e1db 640x640

Türkiye’nin büyük projelerinden bir tanesi olan ve açılacağı gün merakla beklenen Avrasya Tüneli törenle açılarak hizmete girdi. Sürücüler için büyük kolaylık sağlaması beklenen tünelde mobil haberleşmeye dair çalışmalarda tamamlandı.

Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Avrasya Tünelinde özenli çalışmaların ardından sona gelindi ve törenle açılarak hizmete sunuldu. Tünel denizin 106 metre altından geçerken mobil hizmetlerde unutulmadı.

4.5G kalitesinde, kesintisiz haberleşme için hazırlıkların tamamlandığı bildirilirken Türk Telekom cephesinden konuya ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada dünyanın en iyi mühendislik çalışmalarından biri olan Avrasya Tünelinde yer alacak iletişim altyapısını sağlayacak olmaktan duydukları mutluluk dile getirildi. Bunun yanı sıra Türk Telekom kullanıcılarının mobil data ve ses iletişimi konusunda ayrıcalıklı konumlarının denizaltında da devam edeceği ifade edildi.

1740868 Avrasya Tüneli 4.5G İle Buluşuyor! Avrasya Tüneli 4.5G İle Buluşuyor! 1740868

Turkcell’de Avrasya Tünelindeki çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Turkcell Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin, Turkcell’in sürdürdüğü çalışmaların sonuçlandığını söyledi. Avrasya tünelinde 4.5G hizmeti sunacaklarını belirten Sezgin, çalışmalarda yaklaşık 50 kişinin görev yaptığını ve 10.8 km leaky feeder kablo ile 12 km fiber optik kablo kullanıldığını açıkladı. Kesintisiz iletişim için Avrupa ve Anadolu tarafına birer tane sistem odasının kurulduğunu sözlerine ekleyen Sezgin 2014 yılı Mayıs ayından itibaren tünelde çalışanların yaklaşık olarak 900 gün boyunca Turkcell’in sunduğu kaliteyle birbirlerine ve sevdiklerine bağladıklarını ifade etti.

Avrasya tüneli denizin 106 metre altından geçiyor ve uzunluğu da tam 5.4 kilometre. Dünyanın da ilgisini çeken proje düzenlenen tören ile beraber hizmete sunulmuş oldu. Vatandaşlar ile buluşan Avrasya Tüneline ilişkin bilgilerde gelmeye başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada 14 saat içerisinde tünelden 23 bin 938 aracın geçtiği belirtildi. Bakan Arslan’ın verdiği bilgilerde ise Asya yakasından Avrupa’ya 10 bin 938 aracın, Avrupa yakasından Asya’ya ise 13 bin aracın geçtiği yer aldı.

 

Kaynak:Sabah.com.tr[ads2]