Asus Su Soğutmalı Yeni Ekran Kartını Duyurdu!

Su Soğutmalı Asus Su Soğutmalı Yeni Ekran Kartını Duyurdu! asus gtx

Sitemizden de haberini yaptığımız Nvidia‘nın yeni ekran kartını duyurmasından birkaç gün sonrada Asus firması yeni ekran kartını duyurdu!

Bir deyim vardır, teknoloji her gün değişir ve ayak uyduramazsanız, yok olursunuz diye. Bence tamamen bu deyim doğru çünkü teknoloji sektöründe büyük şirketler bir yarış içindeler. Geçtiğimiz günlerde yeni ekran kartını duyuran Nvidia, sektörde bir adım öne geçmişti ki tüm gözler rakip firmalarına çevrilmişti. Ancak diğer ünlü firmalar sessizliğini korumayı tercih etmişlerdi ama bunlardan birisi olan Asus firması daha fazla dayanamayıp yeni ekran kartını duyurdu. Asus tarafından tanıtılan Asus GTX 980 Ti Strix Gaming ICE ekran kartı, sıvı soğutması ve diğer teknik özellikleriyle adeta göz dolduran cinste. Fabrika üretimi olarak 28nm sürecinde üretilen bu yeni kart, GM200 yonga setinden gücünü alıyor. Anakarta sorunsuz şekilde PCI-Express 3.0 ara birimi üzerinden bağlanan Asus’un bu canavarına, 1190MHz saat hızında çalışan CPU eşlik ediyor. Ekran kartının yeni nesil özelliklerinden biriside saatteki CPU hızı duruma göre 1317MHz çekirdek hızına kadar çıkabiliyor.

[ads1]

Tam olarak 384 bit bellek bant genişliği ve 2816 CUDA çekirdeği bulunan ekran kartının üzerinde 7200 MHz saat hızında çalışan 6GB GDDR5 bellek (VRAM) yer alıyor. Oyun moduna alındığında ekstra olarak daha fazla verim alınan ekran kartı hız aşırtma modunda ise 14 fazlı PWM tasarımı daha fazla güç çekiyor. Böylesi bir canavarın soğutmasını ise devasa sıvı bloğu ise Bitspower tarafından sağlanıyor. Çift slot bulunan ekran kartının alt bölümünde bılunan GPU Fortfier teknoloji sayesinde grafik işlemci üzerindeki baskıyı da hafifletiyor. Henüz resmi olarak çıkış tarihi ve ücreti açıklanmayan Asus GTX 980 Ti Strix Gaming ICE ekran kartının 900 $ gibi bir ücretle çok yakın zamanda piyasaya çıkması bekleniyor..