Apple’ın Mühendisi Tesla’ya Geçince Mücadelenin Seviyesi Yükseldi!

Apple'ın Mühendisi Tesla'ya Geçince Mücadelenin Seviyesi Yükseldi! Apple’ın Mühendisi Tesla’ya Geçince Mücadelenin Seviyesi Yükseldi! red tesla model s

Teknoloji dünyasında yaşanan rekabet yaşanan her olayla biraz daha gün yüzüne çıkıyor. Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple ile dev otomobil firması Tesla arasındaki mücadelede bu haberimizin konusu oldu. Apple için çalışan mühendisin artık Tesla için çalışacağının öğrenilmesi gündeme oturdu. Detaylar haberimizde.

Şirketlerin üzerinde çalıştığı projeler mühendislerin yardımıyla tamamlanıyor dolayısıyla büyük bir öneme sahipler. Alanında uzman kişileri kendi bünyesine dahil etmek için mücadelesini sürdüren büyük firmalara yönelik son haber Apple ve Tesla isimleri için yayınlandı.

Piyasaya sürdüğü akıllı telefon, saat ve tablet modelleri ile daima konuşulan şirketlerden biri olan Apple için önemli ürünlerin geliştirilmesine yardım eden mühendis bundan böyle Tesla için çalışmalarını devam ettirecek.

Apple'ın Mühendisi Tesla'ya Geçince Mücadelenin Seviyesi Yükseldi! Apple’ın Mühendisi Tesla’ya Geçince Mücadelenin Seviyesi Yükseldi! Apple AAPL 500x410

Yetenekli mühendisler adeta paylaşılamıyor. Daha önce buna benzer bir gelişme Microsoft cephesinde yaşanmıştı. Önemli mühendislerin şirketten istifa etmek istediği ve daha sonrasında Google’a geçmeyi düşündükleri ortaya çıkmış, şirketin CEO’su Steve Ballmer sinir krizleri geçirmişti. Yani teknoloji dünyası bu tür olaylara yabancı değil.

Geliştirdiği elektrikli otomobiller ile piyasada adını duyuran, uzun ömürlü güneş panelleri üretimine hazırlanan Tesla ile iPhone 7 ve 7 Plus’ı satışa çıkaran Apple arasında mühendis kapma mücadelesi yaşanıyor. Apple’da çalışan önemli mühendis Chris Lattner’ın istifa ederek Tesla’ya geçmesi son konuşulanlar arasında yer aldı.

Peki, Chris Lattner Apple’da hangi işlerden sorumluydu?

Mühendis Chris Lattner Apple için açık kaynak kodlu programlama dili Swift’i geliştirmişti. Bundan sonra Tesla için proje üretecek olan Lattner, şirkette otonom sürüş teknolojilerini geliştirme ile ilgilenecek.

Chris Lattner ayrılmadan önce bir mektup hazırladı ve Apple’dan ayrıldığı için Swift projesini terk etmediğini belirtti. Ayrıca açık kaynak kodlu projede aktif rol oynamaya devam edeceğinin altını çizdi.

 

Kaynak:Shiftdelete.net