Apple & Samsung Davasında Sona Gelindi!

Apple & Samsung Davasında Sona Gelindi! Apple & Samsung Davasında Sona Gelindi! tt2u1

Teknoloji şirketleri arasındaki rekabet yalnızca yeni ürün geliştirmek ve piyasaya sürmekle ilgili olmuyor. Bazen de patent davalarıyla gündeme gelen ünlü isimler uzun süre gündemde kalıyorlar. Bunlardan iki tanesi hepimizin yakından tanıdığı Kore ve ABD’nin öncü markalarından olan Apple ile Samsung. İki şirket arasında yıllardır devam eden patent haklarına dair açılan dava nihayet sonuçlandı.

Takvimler 2011 yılını gösterirken Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple çarpıcı bir iddiada bulunmuş ve Samsung’u patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle suçlamıştı. Bunun sonucunda da dava açmış, Güney Koreli şirketin sattığı telefonlar üzerinden kazandığı miktara karşılık olarak tazminat verilmesini istemişti.

Dava bir süredir devam ediyordu ve bundan önceki süreçte alınan karar Samsung’un 399 milyon dolar ödemesi gerektiği yönünde çıkmıştı. ABD’li iki bölge mahkemesi tarafından haklı bulunan Apple tazminat almaya hak kazanmıştı. Ancak Samsung duruma itiraz etti ve tazminat tutarının çok yüksek olduğunu belirtti. Konunun tekrar görüşülmesini isteyen Güney Koreli şirket davayı ABD Anayasa Mahkemesine götürdü.

65103-94811-apple-vs-samsung Apple & Samsung Davasında Sona Gelindi! Apple & Samsung Davasında Sona Gelindi! 65103

Apple ve Samsung arasında yıllardır süregelen patent davası önce Apple’ın lehine sonuçlanıyor gibi görünse de son çıkan karar Samsung’un işine yarayacak. Zira Anayasa Mahkemesi Yargıcı Sonia Sotomayor tarafından yapılan açıklamada çok parçalı ileri teknoloji ürünleri için ödenecek tazminatın hesaplanması adına tüketiciye sunulan nihai ürünlerin değil, ürünün parçalarının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Dolayısıyla Samsung’un ödemesi gereken tazminat için yeniden görüşmelere başlanacak diyebiliriz. Federal mahkemeye dava iletildi ve karar için beklenmeye başlandı.

2011 yılında açılan ve devam eden patent davasından çıkacak son kararın Samsung’un istediği gibi çıkacağına dair yorumlar yapılıyor. Yani Güney Kore merkezli teknoloji şirketinin Apple’a ödeyeceği tazminat muhtemelen 399 milyon doların altında olacak. Mahkemeden çıkacak kara merakla bekleniyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr