Apple Güvenliği Artırıyor!

apple güvenliği artırıyor! Apple Güvenliği Artırıyor! ios1

Teknoloji alanında güvenlik konusu sıkça tartışılmaya başlandı. Siber saldırıların artması sonucunda yaşanan mağduriyetler şirketleri yeni önlemler almalarına sebep olurken mevcut sistemlerini geliştirmeyi amaçlayanlar da bulunuyor. Bunlardan bir tanesi güvenlik konusunda şimdiye dek kullanıcılardan tam not almayı başarmış olan iOS işletim sistemi.

Apple tarafından piyasaya sürülen iOS işletim sistemi bugüne dek güvenlik anlamında başarılı bir sistem olarak kabul görüyordu. Şirket bunu yeterli bulmamış olacak ki SSL sistemini kendi bünyesine katarak yüksek bir güvenlik duvarı oluşturmanın adımını attı.

iOS 10 güncellemesi uzun zamandır Apple cephesinden bekleniyordu. Geçtiğimiz günlerde kullanıcıların hizmetine sunulan güncellemede SSL sisteminin yer alması sürpriz oldu. Güncelleme ile beraber güvenlik konusuna bir kez daha değinen Apple, iOS 10 ile çıtayı yükseltmeyi düşünüyor.

ios-10-silikon-vadisi-1021x580 apple güvenliği artırıyor! Apple Güvenliği Artırıyor! ios 10 silikon vadisi 1021x580

Konuyla ilgili yapılan haberlerde iOS 10 işletim sistemi güncellemesi sunucu ve tarayıcı arasındaki güvenlik için bilgilerin şifrelenmesine olanak sağlayan SSL sistemine sahip oldu.

Geçmiş dönem incelendiğinde kullanıcıların bundan önceki güncellemeleri SSL aracılığıyla almadığı söylenebilir. Güvenlik açısından riskli bulunan bu yöntem son iOS 10 güncellemesi ile beraber ortadan kalkmış oldu. Kötü amaçlı kişiler için uygun bir ortam oluşmasına neden olan açığın Apple şirketi tarafından ne zaman düzeltileceği merak ediliyordu.

Apple sahip olduğu teknoloji ile güvenlik konusundaki iyileştirmeleri çok daha önce yapabilirdi diye düşünenler yok değil. Yine de sonunda mevzunun tatlıya bağlanması kullanıcılar açısından iyi bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

iOS 10 işletim sistemi ile beraber çok sayıda eskiden gelen problem tarihe karıştı. Bunlar arasında klavye ve haritalar uygulamasındaki güvenlik açıklarının yanı sıra mail ve mesajlaşma uygulamalarında yer alan güvenlik açıkları dikkat çekiyordu. Güncelleme ile beraber kullanıcılar bu uygulamaları artık çok daha güvenilir bir şekilde kullanılabilecekler.