Android Sürümleri Ne Kadar Popüler?

Android Sürümleri Ne Kadar Popüler? Android Sürümleri Ne Kadar Popüler? i 5 1

Android sürümleri günümüzün en çok tercih edilen işletim sistemleri arasındaki yerini uzun süredir koruyor. Google tarafından geliştirilen Android, yenilenen halleriyle kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Son yayınlanan sürümlerden olan Android 6.0 Marshmallow ise bir süredir aldığı yorumlar neticesinde gözlemleniyordu. Nihayet Google cephesinden konuya ilişkin veriler geldi.

Google belli ararlıklarla sahip olduğu Android işletim sistemine yönelik verileri piyasayayla paylaşıyor. Kullanım oranlarını takip ederek önceki dönemlerle arasındaki farkı ortaya koyan şirket, son olarak Android 5.1 ile Android 6.0.1 sürümleri için oluşan istatistik bilgilerini sundu.

Google Play Store, Android kullanıcılarının sıklıkla ziyaret ettiği, program ve güncellemelere ulaştıkları yer olarak bir hayli popüler. Hal böyle olunca Android işletim sistemine yönelik ilgide oldukça fazla. Yakın tarihte ortaya çıkan verilere göre yükselişte olan sürümlere dair detaylar haberimizde.

i (4) Android Sürümleri Ne Kadar Popüler? Android Sürümleri Ne Kadar Popüler? i 4 1

Uzun süre kullanıcılar tarafından merakla beklenen Android 6.0.1 Marshmallow sürümünün geçtiğimiz ay yüzde 15,2 kullanım oranına sahip olduğu görülmüştü. Bir ay içerisinde kullanıcıların ilgisiyle yükselişe geçen Marshmallow’un yeni oranları yüzde 18,7’ye ulaştı. Kullanıcılara sunulan bir diğer sürümün ise Android 7.0 Nougat olduğunu belirtelim.

Google’ın geliştirmiş olduğu diğer Android sürümlerine dair istatistik bilgileri ise şu şekilde; Android 5.1 olarak piyasaya sürülen sistemin 21,4 ile geçtiğimiz ayı kapatırken, bu ay yüzde 21,9 ile yükselişini sürdürdüğü görülüyor. Lollipop ise yüzde 35 ile aralarındaki en popüler Android sürümü olarak göze çarpıyor.

Kullanım oranlarında düşüş gösteren sürümlere bakacak olursak yüzde 27,7 ile Android 4.4 KitKat  dikkati çekerken, Jell Bean yüzde 15,6’da kaldığını görüyoruz. Geriye düşen sürümler yalnızca bu ikisi değil. Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile Android 2.3 Gingerbread’de bu ayın yükselemeyen isimleri arasında yerini aldı.

Google’ın Android 6.0.1 Marshmallow sürümünün kullanım oranlarının daha da yükselip yükselmeyeceğini ilerleyen tarihlerde göreceğiz.