Android İçin Messenger Lite Dönemi!

[object object] Android İçin Messenger Lite Dönemi! facebook mobile 1940x900 35560

Facebook Messenger uygulamasının kullanım alanları genişliyor. Şirketin yaptığı son hamle ile uygulama artık basit Android cihazlarda da iletişim için yer alabilecek.

Anlık mesajlaşma uygulamalarına dair her yeni gün yeni bir gelişmeyle karşılaşıyoruz. Popüler WhatsApp, iMessage ve Bip gibi uygulamalar ile kullanıcılar iletişimlerini sürdürürken Facebook’tan bağımsız bir şekilde çalışmasını sürdürmesine karar verilen Facebook Messenger ailesi de boş durmuyor. Öyle ki düşük internet hızı ile basit Android cihazlarda çalışması için Messenger Lite uygulaması duyuruldu.

Facebook yönetimi bir süre önce mesajlar uygulamasını Messenger ile bütünleştirerek ayrı bir platform oluşturmuştu. Daha fazla kullanıcıya hitap etmesi içinde uygulamanın temel bir sürümü Android için yayınlandı. Kullanıcılar uygulamayı düşük internet hızına ya da basit gozteperotary.org bir Android akıllı telefona sahip olsalar da kullanabilecekler. Facebook Messenger’ında bu şekilde daha fazla yaygınlaşması amaçlanıyor.

facebook-messenger-apple-ios-macbook-iphone-4-5-6-app [object object] Android İçin Messenger Lite Dönemi! facebook messenger apple ios macbook iphone 4 5 6 app 1024x683

Peki, Android için görücüye çıkarılan Facebook Messenger Lite hangi özellikleri taşıyor?

Messenger Lite şimdiden Kenya, Malezya, Sri Lanka ve Tunus’ta hizmete sunuldu. Kullanıcıların indirme problemi yaşamaması adına 10 MB’tan daha küçük bir boyuta sahip olan uygulama sayesinde birçok kişi iletişimini sürdürebilecek. Bunun yanı sıra yavaş bir internet bağlantısı bulunanlar da kolaylıkla indirme işlemini gerçekleştirebilecek.

Messenger Lite’ın basit bir kuruluma sahip olması özelliklerden mahrum olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersine mesajlaşmak dışında, fotoğraf ve bağlantı paylaşmak mümkün olacak. Ayrıca çıkartmalarda görüntülenebilecek. Yani Messenger’ın sunduğu birçok özellik Lite sürümünde de yerini alacak. İlerleyen dönemde farklı özelliklerin Messenger Lite ile buluşup buluşmayacağına dair henüz bir bilgi bulunmuyor.

Facebook Messenger hâlihazırda 1 milyar kullanıcı ile piyasanın güçlü isimleri arasındaki yerini koruyor. Daha basit akıllı telefonlarda da kullanılmak üzere geliştirdiği Messenger Lite ise bu anlamda olumlu bir katkı sağlayacak mı, bekleyip göreceğiz.