25’li Tornavida Seti YENİDEN 1.99$ l Gearbest TÜRKİYE Kaçırma

Bilgedefteri Fiziksel Bitcoin Çekilişi (Hatıra Para)

Elektrikli Makyaj Temizleme Aleti İncelemesi (Çinden Alındı)

GearBest’ten Aldığım KZ ZSR Hybrid HiFi Kulaklık İnceleme

Android Cihazlara Dikkat!

Yazılım 3 Temmuz 2016
2711 Okundu

Gün geçmiyor ki kullanıcılar için merak uyandırıcı haberlere bir yenisi daha eklenmesin. Bu sefer ki biraz daha farklı ve endişe uyandırabilecek türden. Haberimiz Android cihazların güvenilirliğine dair oluşan kaygıları içeriyor.
Android tercih sırasında üst sıralarda yer alıyordu, ta ki güvenlik ile başı derde girinceye kadar. Son zamanlarda yaşanan güvenlik zafiyetleri gittikçe endişe verici bir hal almaya başladı. Yapılan araştırmalarda bunun doğruluğunu kanıtlıyor ve sadece Nexus ile Samsung markasına ait cihazların Android için koruyucu öğeler içerdiğini gösteriyor. Diğer cihazlar için ise kocaman soru işaretleri bulunuyor.
Konunun başlangıcı Google I/O 2016 etkinliğinde olmuştu ve Android geliştiricileri söz konusu sorunla ilgili çalıştıklarını belirtmişti. Aynı şekilde Google üreticileri de güvenlik yamaları hakkında projelerine hız verdiklerini duyurmuştu.

Android Cihazlara Dikkat! Android Cihazlara Dikkat!

Android Cihazlara Dikkat!

Elbette tüm yaşananlar hala akıllarda soru işaretleri barındırıyor. Ortaya çıkan araştırma sonuçları şu anda sadece Nexus ve Samsung cihazların güvenilir olduğunu söylüyor.

Önemli isimlerden gelen açıklamalar şu an için Android güvenlik yamasını alan cihazların sınırlı sayıda olduğunu, kalan cihazların ise ciddi bir açıkla karşı karşıya bulunduğunu gösteriyor. Rakamlarla ifade edecek olursak, halihazırda dünya çapında güvenlik yamasına sahip olan kesim sadece %57. Diğer cihazlar ise güvenlik açığı sonucunda sıkıntı yaşayabilir.

İşletim sistemleri geliştirdikleri güncellemeleri bir bir yayınlarken, Android de bu anlamda öne çıkan isimlerden biri olmuştu. Yakın zamanda teknoloji alanında ortaya çıkan güvenlik ile ilgili problemler maalesef bu sektörü de vurdu. Her ne kadar çözümler üzerinde çalışılsa da bazen yeterli olmuyor. Son yapılan araştırmaların sonuçları dünyadaki cihazların yalnızca yüzde 57’lik bir kısmının güvende olduğunu, kalanların ise savunma kalkanından yoksun olduğunu belirtiyor. Bu yüzden de araştırmacılar Samsung ve Nexus cihazların satın alınması konusunda hemfikir oldular.

Yazar Hakkında

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...