Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor mu?

İnternet 10 Şubat 2017
1164 Okundu

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor mu?

Uzun zamandan bu yana merak konusu olan Adil Kullanım Kotası’nın kaldırılması konusunda somut adımlar atılmaya başlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada Adil Kullanım Kotası’nın kaldırılacağı tarihi verdi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, konu hakkında yaptığı açıklamada 2018 yılına kadar Adil Kullanım Kotası’nın kademeli olarak kaldırılacağını söyledi. Ve 2018 yılının sonunda ise uzun yıllardır sorun olan Adil Kullanım Kotası yani AKK’nin tamamen kaldırılacağını da ekledi. Bakan Arslan bu süre zarfında da gece kullanılan internetin kotadan düşülmeyeceğini de söyledi.

Peki Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının hat kullanım sırasında yoğun trafik nedeniyle sorun teşkil edebileceği problemleri veya ağdaki verimlilik sorununu düzenleme amacıyla yürürlükte olan bir uygulamadır. İnternet servis sağlayıcılarının oluşturdukları paketlere göre çeşitli AKK vardır. Bu kotayı aştığınız taktirde internet hızınız büyük ölçüde düşecektir.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

Bakan Ahmet Arslan, AKK’nin kademeli olarak kaldırılacağını belirtti. Bunun yanı sıra internet kullanıcılarına yönelik bilinçli kullanım merkezleri kurulacağını ve internetin yararlı bilgiler için kullanımını teşvik edeceğini söyledi. Özellikle çocuk ve gençlere yönelik olarak bu çalışmaların hem çocuk ve gençleri bilinçlendireceğini hem he eğitim seviyelerini artıracağını söyledi. Ayrıca atölyeler kurularak robot uygulamaları, web tasarım, temel seviye kodlamalar, bilinçli internet kullanımı konusunda verecekleri eğitim ile de gençleri eğiteceklerini ekledi.  Bu atölyelerde bilişim teknolojileri öğretmenleri, psikologlar, sosyal medya uzmanları, bilgi güvenliği uzmanlar, beyaz şapkalı hackerlar olacağı da belirtildi. Bu eğitimler sayesinde bilinçli internet kullanıcıları yetiştirmeyi amaçlıyoruz diye de ekleyen bakan bir başka müjdeyi de verdi.

2017 Mayıs ayından itibaren kademeli olarak Adil Kullanım Kotalarının kaldırılacağı ve 2018 sonunda tamamen yürürlükten çıkarılacağı öğrenildi. Bu sürede de gece kullanılacak internetin kotadan düşülmeyeceğini de vurgulayalım.

Yazar Hakkında

90'lı yıllarında başında Karabük doğumluyum. Süleyman Demirel Üniver. ve Karadeniz T.Ü bitirdim..

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...