ABD’nin Terörle Mücadelede Yardımcısı Drone’lar Olacak!

ABD'nin Terörle Mücadelede Yardımcısı Drone'lar Olacak! ABD’nin Terörle Mücadelede Yardımcısı Drone’lar Olacak! DRONE 1

Drone teknolojisi farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor. Yalnızca sivil şirketlerin değil askeri birliklerinde kullanmaya karar verdiği insansız hava araçları bu defa ABD ordusu tarafından tercih edildi. Peki, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı drone’ları nasıl ve nerede kullanmayı planlıyor?

İnsansız hava araçları başlarda kişisel kullanım için üretilmiş gibi görünüyordu ancak teknolojinin ilerlemesi ve bazı durumlarda bu tip araçlara ihtiyaç duyulması sonucunda farklı alanlarda da ismi sıkça anılmaya başlandı. Askeri yetkililerin tercih ettiği drone’lar ABD Savunma Bakanlığını da harekete geçirdi. Boko Haram terör örgütüyle mücadele ederken kullanılmak üzere Savunma Bakanlığı tarafından Drone’lar için 100 milyon dolarlık yatırım yapılacağı açıklandı.

drone ABD'nin Terörle Mücadelede Yardımcısı Drone'lar Olacak! ABD’nin Terörle Mücadelede Yardımcısı Drone’lar Olacak! drone 1024x388

İnsansız hava araçlarının terör örgütleriyle mücadelede yardımcı güç olarak kullanılması için ABD Savunma Bakanlığından 100 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı ve bunun Agadez, Nijer merkezli drone yatırımında kullanılmasına karar verildi. Boko Haram, bölgenin yıllardır sıkıntı çektiği en büyük terör örgütü olarak gösteriliyor. Drone’larda bu anlamda askeri birliklere yardımcı olacak.

Konuyla ilgili ABD Afrika Komutanlığı sözcüsünden bir açıklama geldi ve Nijer Hükümeti ile birlikte sürdürecekleri temas doğrultusunda bölgede güvenliğin sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti. Adı geçen bölge Agadez ise Sahel ile Çad Gölü Havzasının bulunduğu yerde önemli bir alan olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla terör örgütleri de bu bölgeyi abluka altına alarak çatışmaların yaşanmasına neden oluyor. Amerika Birleşik Devletlerinin ordusu ise Agadez bölgesinde stratejik olarak varlığını koruyor.

Hal böyle olunca bölgedeki askeri konuşlanma için ulusal sermaye kullanılırken drone içinde harekete geçilmiş oldu. Kurulacak olan drone tesisi ise ABD ordusuna ait hava üssünün yakınında yer alacak. Gözetleme ve keşif konularında drone aracılığıyla elde edilen bilgilerin ABD ile stratejik ortak konumunda bulunan Nijerya, Mali ve Çad ile paylaşılması bekleniyor.