15 Milyon Telegram Kullanıcısı Tehlikede!

15 Milyon Telegram Kullanıcısı Tehlikede! 15 Milyon Telegram Kullanıcısı Tehlikede! Telegram 512

Anlık mesajlaşma servisleri bugünlerde hem çok popülerler hem de çeşitli saldırıların odağında yer alıyorlar. Siber saldırıların yoğunluğunu artırdığı şu günlerde talihsiz durumun kurbanı olan son isim Telegram oldu. Ancak uğradığı zarar beklenenden fazla olunca ortaya bir kriz çıktı. Tam 15 milyon Telegram kullanıcısının tehlikeyle karşı karşıya geldiği söylenirken durumun nasıl çözüleceği merak ediliyor.

İnternet korsanları yine rahat durmadı ve bu defa Telegram’ı hedef alarak büyük bir zarara uğramasına yol açtı. Son dönemde yaşanan siber saldırılar ve buna karşı mesajlaşma uygulamalarında alınan önlemlerin yeterli gelip gelmediği üzerine tartışmalar başlamıştı. Bir süre önce WhatsApp tarafından başlatılan, hâlihazırda Messenger uygulamasında da kullanılan uçtan uca şifreleme yöntemi konuyla ilgili kullanıcıları bir nebze olsun rahatlatıyor. Her ne kadar Telegram tarafından da buna benzer bir hizmet veriliyor diye bilinse de saldırıdan kurtulması mümkün olmadı.

jivi-4 15 Milyon Telegram Kullanıcısı Tehlikede! 15 Milyon Telegram Kullanıcısı Tehlikede! jivi 4

Yaşanan gelişmeler şirketler açısından olduğu kadar hükümetler açısından da sıkıntı meydana getiriyor. Sistemlerin zarar görmesi kurumların zor durumda kalmasına neden oluyor. Büyük çapta gerçekleşen saldırıların yanında birde internet servislerine yapılan ataklar kullanıcıları etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın getireceği çift aşamalı güvenlik sisteminden bahsetmiştik. Telegram’da buna benzer bir yöntemi tercih etmesine rağmen hackerlardan kurtulamadı. Telefon numarasına gelen şifre ile girilen uygulama İranlı Rocket Kitte grubu tarafından baskına uğradı ve sonucunda da büyük bir zafiyet ortaya çıktı. Kullanıcıların telefon numaraları hacker grubunun eline geçti.

İranlı Telegram kullanıcılarının endişelenmesine yol açan talihsiz olay tam 15 milyon kişinin telefon numaralarının çalınmasıyla sonuçlandı. Şirket cephesinden konuya ilişkin bir açıklama gelmezken kullanıcıların mağdur olmaması adına nasıl bir çalışma içine girileceği merak konusu. Anlık mesajlaşma servislerinin siber saldırılara yönelik güvenliği artırmaları gerektiği ise artık su götürmez bir gerçek haline geldi.[adsx]