Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular yurtdışı alışveriş Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular online shopping

Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular konusunu açma gereği duydum. Birçok konu da belirtmeme rağmen ve tabii ki arkadaşlarda yorumlarda yardımcı oluyorum. Her yeni yorum geldiğinde eski yorumlar diğer sayfalarda kaldığı için ziyaretçilerimiz bu bilgilere ulaşmakta zorluk çekiyor hatta ulaşamayabiliyorlar. O yüzden sizlere yardımcı olmak ve hemen hemen birçok insanın ortak sorusu olan bazı soruları bu yazımda cevaplamaya çalıştım. Yeni sorular geldiğinde ya da benim aklıma yeni sorular geldikçe Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular konusuna eklemeler yapacağım. Takipte kalmanızı hatta sık kullanılanlara eklemenizi tavsiye ederim. Güzel bir konu olacağını düşünmekteyim.

Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular

1. Yurtdışından Ürün Getirme Limiti Nedir ?

2015 yılında yurtdışından ürün getirme limiti fiyat olarak 75 Avro’dur. 75 Avro’yu geçen ürünler için vergilendirmeye maruz kalırsınız. Adet olarak hiçbir sınırlama mevcut değildir.

[ads2]

2. Yurtdışından Gelen Ürün Gümrüğe Takılırsa Hangi İlden Alırım ?

Eğer gelen ürününüz gümrükte kaldı ise, size en yakın PTT şubesinde demektir. İstanbul’a falan gitmenize gerek yok hangi ilde iseniz oradan PTT’den alırsınız.

3. Ürünüme Vergi Görünüyor Nereye Ödeyeceğim ?

Sipariş verdiğiniz ürüne vergi görünüyor ise yine size en yakın PTT şubesine giderek vergiyi ödemek şartı ile ürününüzü alabilirsiniz.

4. Ürünüme Vergi Var mı ? Varsa Nasıl Anlarım ?

Sipariş ettiğiniz ürüne vergi olup olmadığını, size verilen kargo takip numarasından bakarak ürün Türkiye’ye girdiği tarihten itibaren görebilirsiniz. Size PTT’de tebligatta bulunabilir.

[ads2]

5. Bir üründen 40 adet ya da benzeri oranda sipariş verirsem sıkıntı olur mu?

Ticari mahiyette olduğu kanısına varmadıkları sürece hiçbir sıkıntı olmaz. Kanunda çünkü bir adet ve sayı belirtilmemiş. Bu da kanunda zafiyet olduğunu göstermektedir. Yani olan Gümrük Muayene Memurlarının elinde. Memur derse ki ticari amaçlı bir alışveriş sizi İTHALAT vergilerine tabii tutarlar. Yok eğer ticari mahiyet demez ise ve 75 Avro’yu geçmiyorsa vergisiz bir şekilde ürün elinize ulaşır.

6. Yurtdışından Toplu Ürün Nasıl Getirebilirim ?

Bunu genelde Butikçi arkadaşlar ve öğrenci arkadaşlar ek gelir sağlamak için sormaktadır. İnternet ortamında ya da arkadaş çevresine dağıtabilmek için, ancak bu konu alışveriş değil İthalat konusudur. Toplu ürün getirebilmek için, İthalat belgesine sahip bir firma olmanız gerekmektedir. Atıyorum Eğer Elektronik bir ürün getiriyorsanız. Sanayi bakanlığından onay almalı, bir garanti servisi göstermeli vs. birçok prosedürü var bu işin.

7. 10 Farklı çeşit ürün aldım ama fiyatı 75 avro’yu geçmiyor sıkıntı çıkar mı?

Yasaklı ürünler olmadığı sürece hiçbir sıkıntı çıkmaz.

 

Soru Güncellemesi Devam Etmektedir…

Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular yurtdışı alışveriş Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular online shopping 300x196

Yurtdışı Alışveriş Sıkça Sorulan Sorular