Windows Phone Kullanıcıları Skype Uygulamasına Veda Edecek!

Windows Phone Kullanıcıları Skype Uygulamasına Veda Edecek! Windows Phone Kullanıcıları Skype Uygulamasına Veda Edecek! n 2711 51326000

Microsoft cephesinden ilginç bir haber geldi. Sahip olduğu uygulamalardan Skype’a dair bazı görüşmeler yapan şirket Windows Phone’lardan desteğini çekmeye karar verdi.

Alınan bu kararın tüm kullanıcıları içermediğini öncelikle belirtelim. Windows Phone’lardan desteğini çekmeyi düşünen Microsoft’un bunun için yüzde 85’e varan oranlarda uygulamaya geçeceği konuşuluyor. Peki, Skype ile ilgili alınan bu yeni kararın ardında yatan sebepler neler?

Bilindiği gibi Skype uygulaması uzun zamandır kullanıcılar arasında popüler ve hem sesli hem de görüntülü görüşme olanağı sunduğu için bir hayli seviliyor. Şu ana dek Windows Phone’larda kullanılmaya devam eden Skype için ise sonun başlangıcı gerçekleşiyor diyebiliriz. Yüzde 85’lik bir kesimin etkileneceği karar sonucunda Skype Windows tabanlı akıllı telefonlardan kaldırılacak.

update_1_wp81_lede_red_live_folders Windows Phone Kullanıcıları Skype Uygulamasına Veda Edecek! Windows Phone Kullanıcıları Skype Uygulamasına Veda Edecek! update 1 wp81 lede red live folders 1024x576

Microsoft, Windows 10 Mobile Yıldönümü güncellemesinin ardından Windows 10 Mobile 1607 sürümünü içerisinde barındırmayan cihazlar için Skype uygulamasına olan desteğini çekmeye karar verdi. Uygulamanın başlayacağı tarih olarak da 2017’nin ilk ayları gösteriliyor. Kararın detaylarına bakıldığında Windows Phone 8.1 ile Windows 10 Mobile’in önceki sürümlerini kullanmaya devam edenler için Skype devri bitiyor gibi görünüyor. Zira Windows Mağaza üzerinden uygulamayı indirmek mümkün olmayacak.

Peki, kullanıcıların ne kadarı Windows 10 Mobile’e sahip?

Sorunun cevabını yaklaşık olarak yüzde 14 şeklinde verebiliriz. 1511 sürümünü kullananların ise 1607 sürümüne geçebilmesi için yapmaları gereken şey Windows Insider programına katılmak. Tabii bu tüm telefonlar için geçerli bir durum değil. Bazı telefonların yeni sürüme yükseltilmesi zor görünüyor.

Microsoft cephesinden gelen bu haber çoğu kullanıcıyı memnun etmeyecek gibi duruyor. Zaman içerisinde alternatiflerin oluşacağı söyleniyor ancak ortaya nasıl bir durumun çıkacağı yine de merak ediliyor. Şirketten gelen resmi bir açıklama henüz bulunmuyor, konuya dair haberleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.