Uygulamalar App Store’a Veda Ediyor!

uygulamalar app store'a veda ediyor! Uygulamalar App Store’a Veda Ediyor! 1551769 1

Teknoloji dünyası her zaman yeniliklerle adından söz ettirmiyor. Bazen hayatımızı kolaylaştıran ürünleri piyasaya süren şirketlerin farklı hamleleri ile karşılaşabiliyoruz. Örneğin Apple’ın son aldığı karar. Apple düşünüp taşındıktan sonra App Store’da bulunan bazı uygulamaları kaldırmaya karar verdi. Böylece kullanılmayan uygulamalar temizlenerek diğerleri için uygun alanlar açılmış olacak.

Apple cephesi farklı bir çalışmanın eşiğinde. Kullanıcıların sıkça ziyaret ederek uygulamalara göz atıp indirdikleri App Store, bu defa yeni bir uygulama ile değil temizlik işlemiyle gündemde. Halihazırda pek çok uygulamanın mevcut olduğu App Store, kullanılan ve artık kullanılmayan programlara ev sahipliği yapıyor. Apple’da mevcut durumu değerlendirerek artık işlevsel olmayan uygulamaları kaldırmaya yönelik talimatını açıkladı.

app-store-hero uygulamalar app store'a veda ediyor! Uygulamalar App Store’a Veda Ediyor! app store hero

Apple şirketi aldığı bu son kararı e-posta ile geliştiricilere bildirdi. Görünen o ki yakın bir zamanda çoğu uygulama App Store’a veda edecek. Silme işlemi yalnızca işlevsel olmayan uygulamaları değil, artık kullanıcılar tarafından tercih edilmeyen uygulamaları da kapsayacak. Bu şekilde kapsamlı bir temizlik harekâtı başlatılmış olacak. Daha öncede belirttiğimiz gibi söz konusu işlemin ardından yepyeni uygulamalar için geniş bir alan elde edilecek.

Apple yaptığı açıklama ile işte bu kararı paylaştı ve uygulamaların durumunu gözden geçirerek artık gerek kalmayanların silineceğini duyurdu. Kullanıcıların bu durumda rahat bir şekilde App Store’da dolaşmaları da mümkün kılınacak.

Tabii bunun için öncelikle bazı adımlar atılacak. Uygulama bir anda App Store’dan kaldırılmayacak. Öncelikle geliştiriciye haber gönderilerek oluşturdukları uygulamanın üzerinden geçmeleri istenecek ve 30 günlük süre zarfında bunu çözmeleri talep edilecek. Geliştirici söz konusu talebe uymadığı takdirde silme işlemine geçilecek.

Ünlü firmanın uygulama silme işlemine 7 Eylül’de başlayacağı söyleniyor. Hangi programların App Store’a veda edeceğini ise yakın tarihte göreceğiz.