TELEVİZYON VE VİDEOYU ARTIK MOBİLDEN İZLİYORUZ

TELEVİZYON VE VİDEOYU ARTIK MOBİLDEN İZLİYORUZ TELEVİZYON VE VİDEOYU ARTIK MOBİLDEN İZLİYORUZ YOUTUBE

Teknoloji devi Ericson 40 ülkede TV ve video  izleme alışkanlıklarını sorgulayan bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya yaklaşık 30 binden fazla kişi katıldı.

Araştırma o kadar büyük kapsamlıydı ki 1.1 milyar kişiyi temsil ediyordu. Söz konusu araştırmayı Ericsson, Consumerlab TV&Medya Raporu’yla açıkladı.

Rapordan çıkan sonuç TV ve video izleme alışkanlıklarının mobilite ile tamamen değiştiğini ortaya koyacak nitelikte.Dünya üzerinde yaklaşık 1,1 milyar kişiyi temsil eden araştırma Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 40 ülkede TV ve video izleme davranışının mobilite ile nasıl değiştiğine ışık tutuyor.

TELEVİZYON VE VİDEODA YENİ TREN : MOBİL

Söz konusu rapor Türkiye’deki alışkanlıklarında değiştiğini net biçimde ortaya koydu.Rapora göre, Türkiye’de 2014’den günümüze mobil cihazlar üzerinden içerik izleme yılda kişi başına 250 saat arttı. Bu artış oldukça azami bir artış olarak değerlendirildi. Mobilden izleme oranlarındaki artış net biçimde gözlenirken klasik biçimde televizyon ve video izleyenlerin izleme saati ise haftalık yaklaşık 0.3 saat kısaldı.

Türkiye’deki mobilden televizyon ve video izleme eğilimi Dünya üzeride de görülüyor.

Öyle ki Dünyada mobil cihazlar üzerinden TV ve video izleme oranı ise son 6 yılda yüzde 85 arttı; TV gibi sabit ekrandan izleme oranı ise aynı dönemde yüzde 14 azaldı. Bu oran Türkiye^deki, artıştan çok daha fazla.Özellikle gençler televizyonu mobilden takip ediyor.[ads1]

İŞTE ORANLAR

Türkiye’de özellikle 16-19 ve 20-24 yaş arası gruplar TV ve video izlemek amacıyla  en çok akıllı telefonu tercih ediyor. Bu kesimin toplam izleme zamanlarının %28’i akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu oran gençlerin klasik alışkanlıkları terk etmek üzerine olduğunu gösteriyor.

Yapılan ankette Globalde kullanıcıların yüzde 38’i sınırsız video izleyebilecekleri paketlerle ilgilendiklerini belirtiyor. Bir kısıtlama getiren içeriklere kullanıcılar pek sıcak bakmıyor. Ülkemizde  video izlemek amacıyla sınırsız mobil veri paketiyle ilgilenebilecek kullanıcıların oranı ise yüzde 50 dolaylarında geziyor.

Youtube mobilde kullanıcıların en çok tercih ettiği arama motoru olarak tekelini koruyor.

Türkiye’de talebe bağlı seç-izle video platformlarında ilk sırayı yüzde 98 izleme oranı ile Youtube çekiyor.

 [ads2]