Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

suya düşen telefon Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır? Suya D    en Telefonu Kurtarman  n Yollar   1 1

Son yıllarda akıllı telefon ve cihaz üreticileri suya ve toza karşı dayanıklı olan bazı cihazlar geliştirdiler. Ancak yine de bu özellik her telefonda olmaması nedeniyle ciddi bir sorun hâline geldi. Suya düşen telefonu kurtarmak için yapılabilecek bazı işlemler olsa da havuz kenarında, denizde ve benzeri yerlerde bu sorunu yaşamamak için öncelikle su geçirmeyen bir kılıf alarak cihazınızı koruyabilirsiniz.

İlk olarak suya düşen telefonu kurtarma adına sudan telefonu alıp çok fazla sarsarak suyun çıkacağını düşünmemelisiniz. Bu şekilde cihazınıza zarar verirken suyun daha fazla ilerlemesine de neden olabilirsiniz. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için de asla telefonunuzu açmamalısınız. Elektronik aksamına zarar vereceğiniz bu hamlenin yanı sıra telefonunuzu saç kurutma makinesi veya güneş ısısında kurutmaya çalışmamalısınız.

suya düşen telefon Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır? Suya D    en Telefonu Kurtarman  n Yollar

Yapmanız Gerekenler Nelerdir? 

Suya düşen telefonu kurtarma işleminde en doğru yol telefonu sudan hemen çıkarmaktır. Telefon sudan çıktıktan sonra hala açık ise hemen kapatmak ve eğer bataryası çıkıyorsa hemen çıkarmak ve bir havlunun üzerine bırakmak gereklidir. Eğer telefondan anlayan biriyseniz çıkarabildiğiniz diğer parçaları da çıkarabilirsiniz ancak cihazınız garanti kapsamından çıkacağı düşüncesini benimseyerek dikkatli olmalısınız. Eğer parçalarını söktüyseniz suya düşen telefonu kurtarma için elektrik süpürgesi ile onu vakumlayarak kurutabilirsiniz. Ayrıca silika jel paketleri ve suya düşen telefonu kurtarma kitleri adıyla satılan setleri alarak bu işlemi deneyebilirsiniz. Tüm bu işlemlere rağmen telefonunuzu açamıyorsanız veya açtığınızda ekran, hoparlör veya kamerasında sorunlar varsa teknik servise götürmeniz veya yeni bir cihaz almanız gerekecektir.