Sony Xperia XZ İle Tanışın!

Sony Xperia XZ İle Tanışın! 480070

Akıllı telefon kullanıcılarının bazı zamanlarda özellikle beklediği modeller olur. Sony şirketinin son amiral gemi modeli bunlardan biriydi. Xperia XZ adı verilen telefon yakın bir tarihte tanıtıldı.

Japonya merkezli teknoloji şirketinin son akıllı telefon modeli IFA 2016 fuarında görücüye çıkarıldı. Tasarımı ve sahip olduğu özellikleriyle önceki modellerden farklı görünen telefonun detaylarına bir göz atalım.

Göze ilk çarpan özelliklerden birisi kuşkusuz tasarımı. Şık bir görüntüye sahip Xperia XZ, suya ve toza dayanıklı olarak ALKALEIDO alüminyum malzemeden üretildi.  161 gram ağırlığında olan telefon 146x72x8.1 mm boyutları ile de dikkat çekiyor. Elbette tüm bunları tamamlayan birde 5.2 inçlik Full HD IPS ekranı mevcut.

İşlemci bölümünde tanıdık bir isim karşımıza çıkıyor; Snapdragon 820. Buna microSD kart desteği eşlik ediyor. Ayrıca 3 GB RAM ile 32 GB’lık dahili depolamada kullanıcıların beğenisine sunulacak. Telefonlarda aranan özelliklerden biri olan USB Type-C bağlantı noktası da unutulmamış. Merak edilen kullanım süresi ise şirketin söylemleri doğrultusunda 2 gün şeklinde belirtiliyor. 2.9000 mAh kapasiteye sahip pil de buna kanıt olarak gösteriliyor.

Xperia-XZ-12  Sony Xperia XZ İle Tanışın! Xperia XZ 12

Ve geldik kamera bölümüne. Xperia XZ, 2.3 inç büyüklüğe sahip 23 megapiksellik arka kamera ile geliyor. Renk algılama sensorunun eklendiği kamerada ayrıca otofokus özelliği de yer alıyor. Şirketin çalışmaları ile video çekimlerinde yaşanacak titreşimlerinde azaltıldığı söyleniyor. Ön kameranın 13 megapiksellik çözünürlüğünün olduğunu, bununla beraber 90 derecelik çekim açısıyla üretildiğini de belirtelim.

Son olarak birkaç teknik özelliklere ve çıkış tarihi ile fiyatına değinelim.

Dört çekirdekli Snapdragon 820 işlemcinin kullanıldığı Xperia XZ’de Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemi yer alıyor. Bluetooth 4.2 özelliğinin dahil edildiği model siyah, gri ve mavi renk seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulacak. Etiket fiyatı 700 Euro diye duyurulan Xperia XZ, Ekim ayı ile beraber piyasaya sürülecek.