Out Of Range Monitör Hatası Çözümü

Out Of Range Ne Demek Out Of Range Monitör Hatası Çözümü Out Of Range Monitör Hatası Çözümü out of range

Windows bilgisayarlarda sıkça rastlanan ancak fazla önemsenmeyen monitör sorunu aslında ciddi sistemsel problemlerin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle birden fazla program veya ağır bir program ile oyunun aynı anda açılması durumunda karşımıza Out Of Range hatası çıkıyor. Bu hata bilgisayarın o an için işleyişini etkilemeyip beklenmesi halinde ekrandan kayboluyor. Ancak bu hata donanımsal olarak kritik hasarların habercisi olarak görünüyor. Ayrıca düzenli olarak karşımıza çıkması da bazen sinir bozucu olabiliyor.

Çözüm Adımları

Monitöründe bu hata ile karşılaşan kullanıcılar şu adımları izlemeleri halinde problemden kurtulacaklardır;

  1. Bilgisayarı yeniden başlatın ve açılırken F8 tuşuna basın,
  2. Tuşa basmanızdan sonra karşınıza Advanced Boot Options sayfası çıkacak, bu sayfada Safe Mode yazan kısma gelin,
  3. Bu seçeneği seçtikten sonra 1 ile 2 dakika boyunca bilgisayarınızdaki dosyalar taranacak ve sonrasında bilgisayar güvenli modda açılır.
  4. Açıldıktan sonra ekrana sağ tıklayarak ekran çözünürlüğü sayfasını açın,
  5. Çıkan sekmelerde bilgisayarını için önerilen çözünürlük oranını seçin,

Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı kasa üzerinden değil başlat butonu üzerinden yeniden başlatın ancak güvenli modu seçmeyin. Daha sonrasında istediğiniz kadar program ve oyun açın bu problem ile karşılaşmayacaksınız.

Out Of Range Nasıl Düzeltilir Out Of Range Monitör Hatası Çözümü Out Of Range Monitör Hatası Çözümü monitor problemi 1024x576

Out Of Range Hatası Hangi Donanımsal Sorunlara İşaret Ediyor

Tüm monitör hataları içerisinde en sık görülen Out Of Range hatası aslında donanımsal birkaç soruna işaret ediyor olabilir. Bu sorunların başında ekran kartı gelir çünkü bu hatanın oluşması ekran kartının uyumsuzluk yaşaması anlamına da gelebilir. Bu durum karşısında eğer ortalama bir bilgisayar bilginiz varsa ekran kartını kontrol etmenizi önerebilirim. Diğer bir yandan bu hatanın verilmesini bilgisayar servisleri en çok ana kart problemlerine bağlıyor. Ana kartta çıkan bir problem ekran kartı ile uyuşmazlık yaratabiliyor. Genel olarak bu problem tüm bilgisayar donanımlarını etkileyecektir. Bundan dolayı Out Of Range hatası ile karşılaşanlar önerdiğim yolu denedikten sonra hala aynı hatayı alıyorlar ise bilgisayar servislerini aramaları yada bilgisayarlarını yetkili servise göndermelerini tavsiye ediyorum. Böylece daha fazla zarar vermeden uzmanlar aracılığı ile probleminizden kurtulabilirsiniz.[ads2]