Pentagon IŞİD’le Mücadelesine Siber Alanda Devam Edecek!

Pentagon IŞİD'le Mücadelesine Siber Alanda Devam Edecek! Pentagon IŞİD’le Mücadelesine Siber Alanda Devam Edecek! the pentagon washington dc

Terör örgütlerinin eylemleri insanlığı zor durumda bırakırken onlarla başlatılan mücadelede ülkeler kendi stratejilerini oluşturuyor. Pentagon yetkilileri konuyla ilgili planlarına siber alandaki mücadeleyi ekledi.

Amerika’nın Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı görevlerini yürüten Pentagon terörü önleme hususunda üzerine düşeni yapmak için çalışıyor. Bu anlamda özellikle IŞİD ile olan mücadeleye ağırlık veriliyor.

Günümüzde terör örgütleri yalnızca sahalarda değil internet ortamında da varlıklarını sürdürmeye çalışıyor. Ülkelerin güvenliğini tehdit eden IŞİD gibi örgütlerle siber alanda mücadele etmenin önemi de burada ortaya çıkıyor. Halihazırda uygulanan yöntemler bazen yetersiz kalabildiğinden Pentagon yönetimi durumla ilgili bir değerlendirme yaparak güvenlik tedbirlerini üst seviyeye çıkarma kararı aldı.

214447 Pentagon IŞİD'le Mücadelesine Siber Alanda Devam Edecek! Pentagon IŞİD’le Mücadelesine Siber Alanda Devam Edecek! 214447

Aslında daha önceden böyle bir adım atılmıştı. Bu yılın ilk aylarında Cyber Command adlı ekiple çalışılmaya başlanmış ancak yeterli verim alınamamıştı. Pentagon şartları değiştirmek adına güvenlik anlamında siber ortamı daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

İlk olarak ABD Siber Komutanlığı Başkanlığının Amirali tarafından özel bir birim oluşturuldu. Bu birim siber alanda yapılacak savaş için yazılım ve dijital silah geliştirme paketinden meydana geliyor. Peki bu ekip ne işle meşgul olacak?

Ekibin adı Joint Task Force Ares ve üstlendikleri görev terör örgütlerinin mali durumunu çökertmek yani para akışını önlemek. Ayrıca birbirleriyle olan iletişimlerini kesmek de başlıca görevleri arasında yer alacak.

Eylemlerdeki sivil kayıpların önüne geçmek için bombalardaki hat bağlantıları koparma üzerinde durulacak, böylelikle bombanın zararı en aza indirilecek. Sistem dışarıdan bakıldığında başarılı olacak gibi görünüyor.

[ads1]

Pentagon hava sahasındaki görevlerine siber alandaki mücadeleyi dahil etmeyi düşünmüyor.  Yetkililerden gelen açıklamada şayet sistem istenildiği şekilde işlerse bunun tüm dünya için iyi bir gelişme olduğuna vurgu yapıldı. Sistem ile ilgili sürecin Irak ve Suriye ile başlaması beklenirken ilerleyen zamanlarda diğer ülkelerde kullanılabilir.[adsx]