Mobilde YouTube Canlı Yayın Dönemi Başlıyor!

Mobilde YouTube Canlı Yayın Dönemi Başlıyor! Mobilde YouTube Canlı Yayın Dönemi Başlıyor! BN NG121 YouTub P 20160324104132

Youtube, canlı yayın özelliğiyle ilgili önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Şimdiye dek yalnızca web sitesi üzerinden canlı yayın yapma imkanı sunan site bundan böyle mobil platformlarda da kullanıcıları mutlu edecek bir gelişmenin eşiğinde.
Bilindiği gibi canlı yayın konusunda en sık tercih edilen uygulamalardan birisi Periscope. 2014 yılında Kayvon Beykpour ve Joseph Bernstein tarafından geliştirilen uygulama bir süre sonra Twitter‘ın bünyesine dahil olmuştu ve kısa bir sürede tanınmıştı. Ücretsiz olarak kullanılan Periscope sayesinde kişiler artık Twitter‘da canlı yayın yapılabiliyor ve takipçilerinin beğenisine sunulabiliyor. Uygulamayı iOS ve Android platformlarında bulmak mümkün.

Canlı yayınlar konusunda ilk adımı atanlar arasında Youtube‘u sayabiliriz. Ardından pek çok şirketin bu işe el atması ile piyasadaki rekabet çoğaldı ve bu Youtube firmasının gözünden kaçmadı. Web sitesi aracılığıyla özelliği kullanıcılara sunan firmanın gelecekle ilgili yeni planları var. Mobil alanda canlı yayın özelliğine dair yeni gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte Youtube‘da bir şeyler yapmaya karar verdi.

Mobilde YouTube Canlı Yayın Dönemi Başlıyor! Mobilde YouTube Canlı Yayın Dönemi Başlıyor! Mobilde YouTube Canlı Yayın Dönemi Başlıyor! youtube

Mobilde YouTube Canlı Yayın Dönemi Başlıyor!

Gelen haberler Youtube‘un yakın zamanda canlı yayın özelliğini mobil platforma taşıyacağını gösteriyor. Ancak burada bir detay dikkati çekiyor. Özelliğin Android yerine ilk olarak İOS‘ta yayınlanması yüksek ihtimal olarak görülüyor. Youtube‘un mobil alana getireceği canlı yayın Periscope gibi olacak. Kişiler isterlerse genel bir yayın, isterlerse belli bir kitleye yönelik yayın yapabilecekler. Elbette izleyenlerin yorum yapmalarını sağlayan bir sistemde yer alacak. Yayını yapan ve seyredenler arasında kurulacak iletişim sayesinde daha fazla kişiye ulaşma imkanı doğacak. Canlı yayın yapıldığı sırada kaçırmamaları için takipçilere bir de bildirim gönderilecek.
Youtube çalışmalarını sürdürürken özelliğin kullanıma ne zaman sunulacağı henüz açıklanmadı. Tahminler ise bunun kısa bir sürede gerçekleşeceği yönünde.