Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Mobil Veri Açılmıyor Sorununa Çözüm

Mobil 29 Mayıs 2017
9424 Okundu

Akıllı telefonlarda yaşanan mobil veri açılmıyor tarzı sorunlar genellikle telefonu fabrika ayarlarına döndürülünce karşılaşılıyor. Fabrika ayarlarına dönen akıllı telefonlarda mobil verilerin tekrar kullanılması için APN ayarlarının baştan yapılması gerekiyor.

Mobil İnternet ve Veri Ayarları

Mobil veri açılmama sorununa karşılık olarak yapacağınız ilk işlem bağlı bulunduğunuz operatör şirketinden internet ayarlarını göndermelerini istemeniz olacaktır. Bu işlem için müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Sonrasında ise izleyeceğiniz yol şu şekildedir;

  • Akıllı telefon ayarları içerisinden mobil şebekeler kısmına gelin,
  • Daha sonrasında erişim noktası adlarını bulun ve yeni APN oluşturmak için gerekli butona tıklayın,
  • Sonrasında telefonunuza operatörünüz tarafından gelen bilgileri girin. Böylece mobil verinizi tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Yapamayan kişiler için Türk Telekom operatörünün örnek internet ayarları için isim kısmına Türk Telekom yazın, mcc kısmına 288, mnc kısmına 03, apn kısmına internet yazın, user bölümünden mmsc olan bölüme kadar (mmsc dahil) boş bırakın, type kısmı için default seçin. Yaptığınız işlemler sonrasında mobil veri kullanımı açılır.
  • Vodafone için internet ayarları ise şu şekilde; İsim kısmına Vodafone yazın diğer kısımdan farklı olan kısımları ise MNC 02, MCC ise 286 ayarlamanız gerekiyor.
  • Turkcell için MCC ayarları kısmına 286, MNC kısmına ise 01 yazmanız internet ayarlarınızı yapmanız için yeterli olur.

Öncelikle bu işlemleri yapmadan önce mobil verinin kapalı olup olmadığını kontrol edin.

Mobil veri sorunu Mobil Veri Açılmıyor

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişilerin mobil veri açılmıyor diye şikayet etmeden önce dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan ilki telefonda arka plan uygulamalarını kapatan bir işlem yapmamaları geliyor. Akıllı telefonda depolama alanı açılması için yapılan arka plan uygulamalarını kapatma işlemi mobil verinin açılmamasına neden olabilir. İşlem yapılırken alınan ‘’hata oluşabilir’’ bildiriminde zaten bu durum kullanıcıya uyarı olarak belirtiliyor. Daha sonrasında ise dikkat edilmesi gereken bir diğer husus telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapılırken VPN ayarlarının kaybedilmesi oluyor. Telefona bu işlem yapılmadan önce VPN ayarlarını bir kenara not ederek işlem sonrasında aynı şekilde düzenlememize yardımcı olur. Eğer bu durumlara dikkat edilirse mobil veri açılmıyor gibi bir sorun ile karşılaşmanız imkansız olur.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...