Microsoft Nokia’yı Satıyor!

Microsoft Nokia'yı Satıyor! Microsoft Nokia’yı Satıyor! 180078 main xlarge lumia 525 debuts w 1gb ram

Cep telefonları ile ilk tanıştığımız dönemlerde Nokia firması hayatımıza girmişti. Dayanıklı telefon modelleri ile herkesin ilgisini çekmeyi başaran firma kısa zamanda bir numaraya yerleşmişti. Microsoft tarafından satın alınmasının üzerinden çok da fazla bir zaman geçmemesine rağmen tekrar neden satıldığına ilişkin soruların cevabını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Nokia, Finlandiyanın en ünlü markalarından biri. İlginçtir ki haklarındaki iddia Uzak Doğu’dan geldi. Söylentilere göre 2013 yılında 7.2 milyar dolara Microsoft’a satılan şirket, yeniden el değiştirmeye hazırlanıyor. İlk satışın gerçekleşmesine ise Finlandiyalı olmayan CEO’su Stephen Elop sebep olmuştu.

Şirket Nokia’nın lisans haklarını 2024 yılına dek elinde tutuyor. Uzak doğu’dan sızan haberlere göre Nokia’nın yeni sahibi yakın tarihte Japon markası Sharp’ı da satın alan Foxconn.

Microsoft Nokia'yı Satıyor! Microsoft Nokia'yı Satıyor! Microsoft Nokia’yı Satıyor! Nokia Lumia 735

Microsoft Nokia’yı Satıyor!

Microsoft’un Nokia’yı satışa çıkarmasının ardında yatan sebepler oldukça mantıklı görünüyor. Başlıca nedenleri sayacak olursak; bilindiği gibi Lumia telefonlar daha önceden Nokia ismiyle beraber piyasaya sürülüyordu ancak Microsoft bunu değiştirdi, yoluna yalnızca Lumia olarak yoluna devam etti. Bir diğer neden ise Microsoft’un cep telefonu piyasasında umduğunu bulamaması. 2016 yılında yalnızca 2.3 milyon Lumia telefon, 15 milyon da Nokia telefon satışı gerçekleştirebilen şirket hedeflediklerine ulaşamadı. Windows tabanlı telefon üreten Microsoft’un Nokia’yı elden çıkarmasını söz konusu sebeplere baktığımızda anlayabiliyoruz.[ads1]

Son zamanlarda Microsoft adına yaşanan aksiliklerin de ardı arkası kesilmiyor. Mobil bölümde istediğini bulamayan şirket departmanın yarısıyla yollarını ayırmayı planlıyor. İki yıl önce 18 bin çalışanını işten çıkaran Microsoft’un bundan sonraki hamlelerinin ne olacağı merakla bekleniyor. İddialar gelecek sene içerisinde Surface Phone serisi modelleri üretmeye devam edeceği yönünde.

Foxconn markasının geçmişinde ise Apple ürünleri için montaj fabrikası olarak çalıştığını görüyoruz. Şirketin Nokia’yı satın alarak mobil dünyadaki rekabete ortak olmak istediği bir gerçek. Satış gerçekleştikten sonra belki de Nokia’nın ilk Android telefonunu raflarda görebileceğiz.