Lumia Hayal Kırıklığı Yaşatıyor!

lumia hayal kırıklığı yaşatıyor! Lumia Hayal Kırıklığı Yaşatıyor! 7e41345507c23fd2abf75d108695dc8e

Windows uzun süredir aradığı çıkış yolunu bir türlü bulamıyor. Şirketin yaptığı girişimlerden bir tanesi Nokia’yı satın alma konusunda olmuştu. Bu girişimin ardından görünen o ki Microsoft cephesinde durumlar hala pek parlak değil.

2016 yılında Microsoft’un Lumia akıllı telefon modelinden beklentisi bir hayli yüksekti. Satış rakamları konusunda yüksek bir oran elde etmeyi planlayan şirketin maalesef istediği olmadı ve açıklanan satış raporlarına göre bu düşünce bir başka bahara kaldı.

Model olarak Lumia 950 ile Lumia 950 XL isimli akıllı telefonları piyasaya süren Microsoft kullanıcıların beğenisine sunduğu bu iki yeni modelle bile bu yılın ikinci çeyreğinde istediği satış tablosunu elde edemedi.

103055947-lumina950r.1910x1000 lumia hayal kırıklığı yaşatıyor! Lumia Hayal Kırıklığı Yaşatıyor! 103055947 lumina950r

Üstelik yaşanan bu olumsuz gelişme diğer zamanlara nazaran daha yüksek bir orana sahip. Lumia telefonlar bir süredir yeterli ilgili görmüyordu. Şu an açıklanan bilgilere baktığımızda akıllı telefonun bir önceki çeyreğe göre %50 daha az satıldığını anlıyoruz.

Satış konusunun detaylarına indiğimizde geçtiğimiz dönem 2.4 milyon satılan Lumia’nın nisan ile haziran ayları arasında 1.22 milyonluk oranda kaldığını görüyoruz. Bu durum Microsoft cephesini farklı yönlerden de etkiliyor zira akıllı telefon satışlarındaki gelirde %56 oranında azaldı.

Bundan iki yıl önce Microsoft’un 10 milyon akıllı telefon satışını gerçekleştirdiği biliniyordu. Hatta şirket bir dönem oldukça ilginç bir strateji uygulamış Lumia 950 XL alan kullanıcılara Lumia 950 adlı akıllı telefonu hediye olarak vermişti. Fakat bu girişimlerde Microsoft’un istediği şekilde fayda vermedi ve satış oranları o günden sonra düşmeye devam etti.

Bilindiği gibi Lumia giriş seviyesinde gösterilen bir akıllı telefon modeli. Piyasadaki rakiplerinin aksine ilgi görmeyişinin nedeninin bu olabileceği düşünülüyor. Android ve iOS karşısında Windows 10 Mobile işletim sistemiyle de aradığını bulamayan Microsoft’un son umudunun Surface Phone serisi olduğu söyleniyor.