HDMI Ses Gelmiyor Sorununa Çözüm

Kilitlenen Android Telefonları Açma

Windows 10 WİFİ Problemi Çözümü

İşlemci Sıcaklığını Düşürme Yolları

İnternet Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Alışveriş 7 Ekim 2016
2742 Okundu

İnternet Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İnternet yaşadığımız çağın vazgeçilmez kavramları arasında çoktan yerini aldı. Öyle ki geçmiş yıllarda kuyruğa girerek ödediğimiz faturaları artık online olarak yatırabiliyor, okul kayıtlarını internet üzerinden yapabiliyoruz ve hatta dükkan dükkan gezilerek yapılan alışverişler dahi internet sitelerinden kolayca tamamlanabiliyor. Teknoloji öyle bir safhaya geçti ki kolaylıkların yanında bazı zorlukları da beraberinde getirdi. Kötü amaçlı kişilerce kullanılan internet çoğu zaman insanları zor durumu soktu. Durum böyle olunca bizde siz değerli okuyucularımız için internet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğine yönelik bir yazı hazırlamak istedik.

tuik-internet-kullanimi-online-alisveris İnternet Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İnternete yüklenen bilgilerin hırsızların eline düştüğüne dair bugüne kadar birçok haber okuduk. Özellikle alışveriş yaparken tercih edilen kredi kartı bilgileri kötü niyetli kişilerin hedefleri arasında yer alıyor. Bunun için online olarak bir siteden eşya ya da ürün alınmak istendiğinde sayfanın güvenlik sertifikasına sahip olup olmamasına dikkat etmek gerekiyor. SSL adı verilen sertifikayı internet sitesinin adres çubuğundaki https bölümünden anlayabilmek mümkün. Yalnızca http yazıyorsa o siteden uzak durmakta fayda var.

Online alışveriş sırasında alınabilecek küçük önlemler ile olumsuz durumları yaşamamak mümkün. Örneğin sanal klavye ve sanal kart kullanımı. Yazının başında da belirttiğimiz gibi teknoloji o derece ilerledi ki klavye aracılığı ile girilen bilgiler dahi çalınabiliyor. Böyle durumlarda yapılabilecek en iyi şeylerden birisi elbette sanal klavye tercihi olacaktır. Ödemeyi yaparken bankanız tarafından size istediğiniz limitte tahsis edilen sanal kart ile de güvenli bir adım atabilirsiniz.

Satın alınacak hizmet ya da ürünün iadesi konusunda da internet sitesinin yeterince açık ve güvenilir olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun için iyi bir araştırma yaparak, sertifika ve satış politikası açısından emin olunan yerlerden alışveriş yapmak en doğrusu olacaktır.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da115 sorgu var. 1,001 saniyede yüklendi.