Çalışanların iPhone 7 Alması Yasaklandı Peki Sebebi

[object object] Çalışanların iPhone 7 Alması Yasaklandı Peki Sebebi iPhone 7 1 e1473340984129

Apple çok ilginç bir yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Çinli şirketler çalışanlarının iPhone 7 ve iPhone 7 Plus almasını yasakladı! Detaylar haberimizde.

Apple akıllı telefon dünyasının bir numaralı isimleri arasında yer alıyor ve bugüne dek onlarca ülkede iPhone satışı yapmayı başarmış bir şirket. Tam olarak 27 ayrı ülkede satışlarına devam eden Apple, Çinli yöneticilerin tuhaf bir yaptırımıyla karşılaştı. Şirketler çalışanlarının iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanmasını istemiyor!

Kullanıcılarının merakla beklediği iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri 16 Eylül itibariyle piyasaya sürüldü ve satışları iyi bir şekilde devam ediyordu. Ta ki Çin’den gelen habere kadar. Birçok ülkede diğer modellere nazaran besiktaspartnerler.com daha fazla satılan iPhone 7 ve 7 Plus’a karşı savaş açan Çinli şirketler çalışanlarını işten çıkarmakla ya da primlerini ödememekle tehdit ediyor. Peki, ama neden?

appleiphone7_8001 [object object] Çalışanların iPhone 7 Alması Yasaklandı Peki Sebebi appleiphone7 8001

Çin’deki bir şirketin iç yazışmalarının ortaya çıkması ile gerçek anlaşılmış oldu. Yazışmada çalışanların iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanmamaları isteniyordu. Açık açık uyarılan çalışanların şayet bu modellerden birini satın aldıkları ve kullandıkları belirlenirse istifa etmek zorunda kalacakları söyleniyor.

Bu yaptırımı uygulayan yalnızca bir şirket değil. Bir hastane yönetimi de aynı kararı alarak çalışanların tamamının iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanmalarını yasakladı. Eğer alırlarsa primleri ödenmeyecek, durumu olmamasına rağmen satın alanlar ise işten çıkarılacaktır ibareleri de uyarıda yer aldı.

Çin’li şirketlerin bunu neden yaptıklarına dair henüz net bir bilgi yok ancak belli ki iPhone satışları onları şaşırtmış. Zira diğer modellere göre daha fazla satılması iPhone 7 ve 7 Plus’ın başarısını kanıtlamış durumda. Gelecek dönemde bu yasak yayılacak mı yoksa sadece birkaç şirketle mi sınırlı kalacak, bekleyip göreceğiz. Elbette bir de bu yaptırımların iPhone satışlarına nasıl yansıyacağının merak edildiğini söylememiz gerekiyor.