Blackberry İçin Kritik Süreç Başladı!

blackberry İçin kritik süreç başladı! Blackberry İçin Kritik Süreç Başladı! 1223494 620x410

Blackberry cephesinde sular durulmuyor. Bir süre önce akıllı telefon üretimini durdurduğunu ilan eden şirket yönetiminden bu defa gelecek planlarına yönelik açıklamalar geldi.

Blackberry karışık bir dönemden geçiyor diyebiliriz. Uzun süre içinde bulunduğu akıllı telefon alanından elini çeken şirket bunun nedenini gelir kaybı olarak göstermişti. Üretimi durdurma kararını almalarının ardından geleceğe yönelik ne gibi stratejiler içinde oldukları ise merak ediliyordu. Beklenen açıklama şirketin CEO koltuğunda oturan John Chen tarafından yapıldı.

Son zamanlarda piyasada oldukça güçlü şirketlerin yer almaya başlaması ve Blackberry’nin özellikle akıllı telefon alanında istediğini
bulamaması durumun biraz karışmasına neden olmuştu. Anlık mesaj uygulamaları ile de kullanıcılarına hizmet sunan şirketin bu sektörden elini çekmesi ile gelecek planları da değişmiş oldu. Elbette olumlu düşünerek Blackberry’nin şaşaalı günlerine döneceğini savunanların yanı sıra olumsuz profil çizmekten geri durmayanlar da yok değil. Peki, CEO görevini yürüten John Chen bu konuda ne düşünüyor?

blackberry-akilli-arama-kisa-kod-sirket-ici-arama-ayarlari blackberry İçin kritik süreç başladı! Blackberry İçin Kritik Süreç Başladı! BlackBerry Ak  ll   Arama K  sa Kod   irket     i Arama Ayarlar   1

Öncelikle şirketin daha önce açıklamış olduğu donanım ürünlerini bundan sonra üretmeme kararını tekrar belirtelim. Lisanslı yazılım alanına yönelmeyi düşünen Blackberry şirketinin patent merkezli bir strateji yürütmek istediği biliniyordu.

Yapılan haberlerde CEO John Chen’in donanım ürünleri konusunda üretim yapmamakta kararlı olduklarını, bunun yerine yazılım kısmına ağırlık vereceklerini belirttiği yer aldı. Bu anlamda özellikle DTEK50 ve DTEK60 cihazlarına dikkat çekti.

Kendi cihazlarını üretmek yerine farklı şirketlerle işbirliğine giderek lisanslı ürünleri pazarlama konusunda bir stratejileri olduğunu söyleyen Chen, “Mobilite Çözümleri” ile akıllı telefonlar içinde yazılımlar üretmeyi düşündüklerinin altını çizdi.

Tüm bunlar yaşanırken akıllara şirketin yeni stratejilerinin gelecek için iyi mi yoksa kötü yönde mi etki edeceğine dair soru işaretleri gelmiyor değil. Neler olacağını ise bekleyip göreceğiz.