Apple OLED Ekrana Mı Geçiş Yapıyor?

Apple OLED Ekrana Mı Geçiş Yapıyor? Apple OLED Ekrana Mı Geçiş Yapıyor? apple iphone 7 1

Apple cephesinde yeni gelişmeler  yaşanıyor. İddialar şirketin OLED ekranlı  iPhone modelinin geleceği yönünde. Eğer söylenenler doğru çıkarsa Apple büyük bir sürprizle kullanıcılarını şaşırtabilir.

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple son dönemde iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için çalışıyordu ve beklenen gerçekleşti, telefonlar piyasaya sürüldü. Bu durum yeni söylentilerin önüne geçmedi aksine şimdiden bir sonraki modelin nasıl olabileceği üzerine yorumlar yapılmaya başlandı. Sabah’ın sitesindeki haberde ilerleyen zamanlarda üretilecek olan iPhone’larda OLED ekranın kullanılacağına yönelik bilgiler yer aldı.

OLED ekran teknolojisi denildiği zaman akla Samsung’un geldiğini söylemek mümkün. Ancak diğer şirketlerde yeni teknolojileri gündemlerine almış durumdalar. Bunlardan bir tanesi de Apple. Her yeni çıkan akıllı telefon modeliyle gündem olmayı başaran şirket yine aynı şekilde haberlere konu olmaya başladı. Üstelik hakkında henüz net bilgiler olmayan bir iPhone modeli ile.

iphone7-jetblack-select-2016 Apple OLED Ekrana Mı Geçiş Yapıyor? Apple OLED Ekrana Mı Geçiş Yapıyor? iphone7 jetblack select 2016 1024x538

İddialar gelecek iki yıl içerisinde Apple tarafından üretilecek olan iPhone modellerinde OLED ekranın kullanılacağı, Samsung’unda işin içinde olabileceği yönündeydi. Bilgilerin henüz kesinlik kazanmadığını belirtelim. Şayet Samsung ve Apple anlaşırsa Güney Kore merkezli şirketin yeterli kapasiteye sahip olduğu söyleniyor.[ads2]

Apple’ın ne gibi hazırlıklar içinde olduğu şimdilik bilinmiyor. Gelecek iPhone modellerinin OLED ekranlı olup olmayacağını öğrenmemiz için biraz daha beklememiz gerekecek. Peki, OLED ekran teknolojisi ne anlama geliyor?

LCD’ye alternatif olarak geliştirilen OLED teknolojisi ilk olarak Kodak araştırmacıları tarafından keşfedildi. OLED’de LED ampuller yerine ışık yayan filmlere yer veriliyor ve parlak görüntüsü ile dikkat çekiyor. Daha az enerji kullanmasıyla tanınan bu yeni teknoloji dört birincil katmandan oluşuyor. Yüksek dayanıklılık içermesi gibi avantajları ile birlikte elbette olumsuz yanları da bulunuyor. Örneğin zaman içerisinde sahip olduğu parlaklığın kaybolması. Yine de geleceğin teknolojileri arasında yerini alıyor.