Apple Milyon Dolarlık Tazminatlara Doymuyor!

apple milyon dolarlık tazminatlara doymuyor! Apple Milyon Dolarlık Tazminatlara Doymuyor! Facetime App From Apple

Apple gündemden düşmemekte, diğer firmalarda ondan tazminat almak istemekte kararlı görünüyor. Şirketle ilgili ortaya çıkan bir haberde milyon dolarlık bir cezadan söz ediliyor.

Telefon uygulamaları akıllı telefonların geliştirildiği ilk günden bu yana dikkat çekmeye devam ediyor. Sürekli olarak yenilenen uygulamalar ile mobil cihazlar hareketlenirken aynı zamanda olumsuz gelişmelere de neden olabilir. Son örneği ise Apple’ın FaceTime servisi oldu. Hem görüntülü görüşme hem de sesli görüşme yapabilme imkanı sunan FaceTime Apple’ın sevilen uygulamaları arasında yer alıyor. Ancak FaceTime hazırlanırken VirnetX adındaki bir şirkete ait teknolojilerin izinsiz kullanıldığı yönündeki haberler ortalığı karıştırdı. Hatta bu durum bir adım ileri gitti ve Apple tam 302.4 milyon dolarlık tazminat cezası aldı.

apple-watch-facetime apple milyon dolarlık tazminatlara doymuyor! Apple Milyon Dolarlık Tazminatlara Doymuyor! apple watch facetime

Dava süreci oldukça uzun bir zamanı kapsadı. 2010 senesinde VirnetX şirketi kendine ait teknolojilerin FaceTime tarafından patentsiz kullanıldığına dair şikayet bulunmuş ardından da dava açılmıştı. Aradan geçen senelerde net bir karar ortaya çıkmamış dava sonuçlanamamıştı. Nihayet beklenen karar geldi ve kazanan taraf VirnetX oldu.

Apple bunu ilk kez yapmayacak yani ödediği tazminat ilk olmayacak zira yıllar önce iPhone 4s ile ilgili bir VPN yazılımı yüzünden VirnetX şirketine 368 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı. Apple’ın itirazıyla yeniden görüşülen dava ABD Federal İtiraz Mahkemesi tarafından son nokta konularak bozulmuştu.

Apple ile VirnetX arasındaki mücadeleler ise saymakla bitmiyor. Önce İphone 4s hakkındaki süreç, ardından FaceTime’da kullanılan teknolojiler ve halen devam etmekte olan iMessage uygulamasında yer alan güvenlik kontrolü. Apple ve VirnetX şimdi de iMessage ile ilgili olan tartışmalarına devam ediyor. Devam eden hukuk süreci nasıl sonuçlanacak bilinmiyor ama iki şirket arasındaki mücadele gelecekte de karşımıza çıkacak mı bekleyip göreceğiz.