Apple Bulmacası!

apple bulmacası! Apple Bulmacası! apple logo pic

Apple şirketinin iPhone modellerine yeni bir tane ekleyeceği zaman merak edilen konu yeniden ortaya çıktı ve işlemcinin hangi firma tarafından yapılacağına, Apple’ın kimi tercih edeceğine dair tahminler yürütülmeye başlandı.

Bilindiği gibi Apple uzun zamandır iPhone 7 ve iPhone 7 Plus haberleriyle gündeme geliyor. Telefonlar nihayet eylül ayında kullanıcılara tanıtılacak ancak ondan önce işlemcinin kim tarafından şirkete teslim edeceği merak ediliyor. Gelen haberler TSMC adlı şirketin hem bu iki modele A10 işlemcisini sağlayacağını hem de iPhone 7s’teki Apple A11 işlemcisini üreteceğini gösteriyor.

Çin’in ekonomi sitelerinden birinde yer alan habere göre Apple’ın istediği işlemcilerin yalnızca TSMC tarafından üretimi gerçekleştirilecek. Şirket Tayvan merkezli ve çip üreticisi konumunda bulunuyor. Gelen bilgiler doğruysa Apple A11’in 10nm FinFET üretim teknolojisini tercih edecek.

038737601 apple bulmacası! Apple Bulmacası! 038737601

Sözünü ettiğimiz 10nm üretimi gerçekleştiği takdirde Apple A11 modelinde daha az ısınma meydana gelerek rahat bir kullanım imkânı oluşacak. Firma 2017 yılında üretime başlayacak ve onunla beraber 10nm üretim teknolojisini Xilinx, MediaTek ve Hisilicon adlı şirketlerde kullanacak. Bundan önce Apple A9 işlemcisi Samsung ve TSMC tarafından üretilmiş daha sonrada iPhone 6s ile iPhone 7s Plus’a yerleştirilmişti. Görünen o ki Samsung bu defa tercih listesinde ilk sırada yer almamış. Nedeni ise Samsung’un 14nm, buna karşılık TSMC’nin 16nm teknolojisini seçmesi, yaptığı denemelerde üstün sonuçlar alması olarak görülüyor. Dolayısıyla da çip üretimi konusunda Apple’ın tercihi TSMC’den yana oldu.

Samsung bu alanda geride kalsa da hala iki şirket arasında yapılacak bir anlaşmaya kesin gözüyle bakılıyor. Güney Koreli teknoloji devinin OLED ekran üretiminde bir numarada yer aldığı biliniyor. Apple’ında bu hususta iPhone 7s ile iPhone 7s Plus adlı telefon modellerinin ekran üreticisi konumunda Samsung’a güveneceği konuşuluyor.