Bilgisayar USB’yi Görmüyor!

404 Hatası ve Çözüm Yolları

Laptop Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Akıllı Telefonların Pilini Tüketmeyen Wifi Geliştirildi!

Mobil, Tablet 26 Aralık, 16:05'de eklendi

Kablosuz bağlantı hayatın neredeyse her alanında kullanılırken gelen haberler yeni teknolojilerin yolda olduğunu gösteriyor. Washington Üniversitesi tarafından oluşturulan bir çözüm dikkat çekici özelliklere sahip.

Gelişen akıllı telefonlar, yeni çıkan tablet modelleri sayesinde cihaz sahipleri istedikleri kadar internette gezinmenin ve bir şeylere göz atmanın keyfini çıkarabiliyorlar. Tabi cihazların şarjı izin verdiği müddetçe. Bu durum çoğu zaman yapılan işlemin ya da bir gezintinin yarıda kalmasına neden olabiliyor. Washington Üniversitesindeki ekip tarafından geliştirilen bir çözüm olan “pasif wi-fi” sayesinde artık pil ömrünü dert etmek tarihe karışabilir.

Üniversite bünyesinde çalışan mühendisler bir süredir üzerinde durdukları proje ile yeni bir çözümün kapısını araladılar. Halihazırda kullanılan bağlantılardan 10 bin kat az enerji kullanan bir wifi keşfeden ekip böylelikle telefonun pilini düşünmeden kesintisiz internet keyfini çıkarmanın yolunu bulmuş gibi görünüyor.

apple-ipad akıllı telefonların pilini tüketmeyen wifi geliştirildi!

Mühendislerin geliştirdiği “pasif wifi” şu an için 11 mb’lik hızla çalışıyor ama bunun artırılması adına çalışmaların devam ettiği söyleniyor. Testlerin başarılı sonuçlar verdiği ve mevcut akıllı telefon ile yönlendiriciler arasında kolayca uyum sağladığı belirtiliyor.

Washington Üniversitesinde hazırlıklarını sürdüren ekibin analog ve dijital frekansları başarıyla ayırdığı, bunun yanı sıra bütün analog RF işlevlerini geniş bir sensör skalası sayesinde wifi sinyali oluşturan tek bir cihaza dönüştürdüğü ifade ediliyor.

Mevcut wifi veri paketlerinin geliştirilen yeni çözüm pasif wifi cihazı denilen dijital anarla yansıtılmasının ardından emildiği belirtiliyor. Yani enerjiye fazla ihtiyaç duymadan mobil veya yönlendirici cihazlara bilgi aktarmak mümkün hale geliyor. Yapılan testlerin sonucunda pasif yansıtıcılar 30 metre içerisindeki akıllı telefon ve tablet modelleriyle iletişim kurabildiği görüldü.

İnternetin ve akıllı telefon ile tabletlerin sıkça kullanılmaya başladığı günümüzde bu gelişmenin dikkat çekmesi muhtemel. Kesin sonuçların 217 Mart ayında açıklanması bekleniyor.

 

Kaynak:Sabah.com.tr/teknokulis

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...