Akıllı Telefonlarda Yetersiz Depolama Alanı Sorunu

Android Depolama Alanı Tükeniyor Yetersiz Depolama Alanı Sorunu Akıllı Telefonlarda Yetersiz Depolama Alanı Sorunu depolama alani tukeniyor

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda hemen her kullanıcının karşılaştığı yetersiz depolama alanı yazısından dolayı kullanıcılar resim, video, uygulama ve oyunları silmek zorunda kalıyorlar. Genel olarak bu problem örneğin 16 GB dahili depolama alanı olan bir akıllı telefon için yerleşik uygulamaların 8 GB kaplamasından dolayı ortaya çıkıyor. Yani aslında 16 GB depolama alanı olan akıllı telefonun kullanıcılara sunduğu alan 8 GB oluyor. Bu durumda yüklenen birkaç ses dosyayı, video, uygulama veya oyun ile doluyor. Yine bu yazıyla sıklıkla karşılaşmamak için yapılacak birkaç işlem bulunuyor.

Yetersiz Depolama Hatasına Son

Akıllı telefonlarda depolama alanı tükeniyor sorununa karşı en etkili yol varsa telefondaki microSD alanında bir harici hafıza kartı yerleştirmek olacak. Ancak bu hemen hepinizin aklına gelmiş olacaktır. Bundan dolayı aslında yeterli depolama alanı olmasına rağmen neden hala hata yazısı ile karşılaştığınızı bilmenizde fayda olacaktır. Bu yazı telefonun sahip olduğu RAM ile alakalı oluyor. Yani telefon 8 GB hafızaya sahip olsa bile 512 MB RAM ‘e sahip olabiliyor. Bundan dolayı açık olan birçok uygulama telefonda bu hataya sebep oluyor. Sorunun çözümü için şu yolları izleyerek RAM kullanımını daha verimli hale getirebilirsiniz;Yetersiz Depolama Alanı Yetersiz Depolama Alanı Sorunu Akıllı Telefonlarda Yetersiz Depolama Alanı Sorunu yeterli alan yok 576x1024

 • Telefonunuzun uygulama yöneticisine gelin,
 • Burada karşınıza çıkan uygulamaları boyutuna göre sıralayın,
 • Aslında hiç kullanmadığınız ancak en üst sıralarda çıkan uygulamaları göreceksiniz,
 • Bu uygulamaları kaldırabilirsiniz,
 • Diğer yandan yerleşik uygulamaların büyük boyutlar kapladığını göreceksiniz,
 • Örneğin Google Gazetecilik uygulaması gibi az kullanılan uygulamaları kaldırmaya telefon izin vermiyor.
 • Ancak siz aynı sayfada bu uygulamaların verilerini silip, güncellemelerini kaldırdığınız zaman büyük oranda yer açılır.
 • Daha sonra Google Play Store uygulaması açarak bu yerleşik uygulamalar için otomatik güncellemeyi kapatın.
 • Bu şekilde yeniden güncelleme yaparak ortalama 40-50 MB yer kaplamasını önleyebilirsiniz.
 • Akıllı telefonunuzda depolama alanı sorunu yaşamanıza neden olan diğer bir durum ise açtığınız tüm uygulamaların arka planda çalışıyor olmasıdır.
 • Bu durum için her telefonun kendine göre tanımladığı ancak genelde HOME tuşuna iki kere basarak çıkan ekranda açık olan uygulamaları görüp çalışmalarına son verebilirsiniz.

Yapacağınız bu işlemler sonrasında Android depolama alanı tükeniyor sorununa çare bulmuş olacaksınız.[ads2]