Akıllı Telefonlarda FM Radyo Olsun Diye Kampanya Başlatıldı

akıllı telefonlarda fm radyo olsun diye kampanya başlatıldı Akıllı Telefonlarda FM Radyo Olsun Diye Kampanya Başlatıldı marshall london phone 1 3800

FM Radyo akıllı telefonlarda kullanılmak istenen özelliklerin başında geliyor. Hatta çoğu telefonda FM radyo çipi yer alıyor ancak özellik aktif edilmediği için kullanılamıyor. Bu durum birçok insanı rahatsız etmeye başladı ve sonunda bir kampanya başlatıldı. Kanada’da başlatılan kampanyayaTelefonuma bedava radyo!” ismi verildi.

İnternet üzerinden indirilen FM uygulamalarının çoğu wi-fi ya da mobil veri kullanımını gerektiriyor. Fazladan mobil veri kullanılmasına sebep olan uygulamalar bu nedenle fazla tercih edilmiyor. Oysa akıllı telefonlardaki FM radyo özelliği aktif olduğu zaman böyle bir şeye ihtiyaç duyulmayacak. Ne yazık ki telefon üreticileri bu konuda kullanıcılara uygun şartları sağlamıyor. Tam da bu nedenden dolayı telefon sahipleri hakları olan FM radyo uygulamasına kavuşmak için bir kampanya başlattı ve radyo çiplerinin aktif hale getirilmesini talep etti.

Akıllı Telefonlarda FM Radyo Olsun Diye Kampanya Başlatıldı akıllı telefonlarda fm radyo olsun diye kampanya başlatıldı Akıllı Telefonlarda FM Radyo Olsun Diye Kampanya Başlatıldı spirit1 fm radio 4 unlocked apk full 20140722a indir 1019 9 2 1453673049

Akıllı Telefonlarda FM Radyo Olsun Diye Kampanya Başlatıldı

Kanada’da başlatılan kampanya medyaya da ilgi odağı oldu. Aynı sorundan muzdarip pek çok kişi kampanyayı desteklerken önemli yayıncılar da işin içine girdi. CBC bunlardan biri. Kampanyanın organizatörü olan Barry Rooke ise yaptığı açıklamada operatörlerin stream yoluyla dinlenen radyolardan daha çok para kazandığını iddia etti. Destek verenlerin sayısı hızla artarken akıllı telefon üreticileri ve operatörler üzerindeki baskı da artmaya başladı.

[ads1]Ülkemizdeki  duruma bakarsak çok da farklı olmadığını görürüz. Piyasada bulunan akıllı telefonların çoğunda FM radyo çipi mevcut ama maalesef kullanılamıyor. Sebebi ise ilginç; şayet FM radyosu aktif bir telefonu satışa çıkarmak isterseniz fazladan vergi ödemek zorundasınız. Sonuç olarak akıllı telefon üreticileri de bu işten vazgeçerek FM radyo seçeneğini aktifleştirmiyor.

Kampanyanın nasıl sonuçlanacağı şu an için belli değil. Akıllı telefon sahipleri olumlu bir sonuç almak adına ısrarlarına devam edecek gibi görünüyorlar. Firmaların cevabının ne olacağını ise ilerleyen günlerde göreceğiz.