Akıllı Telefonlar İle İnternet Fırtınası!

Akıllı Telefonlar İle İnternet Fırtınası! Akıllı Telefonlar İle İnternet Fırtınası! 1434

İnternet ve akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Araştırmalarda gösteriyor ki bu durum ilerleyen zamanlarda daha da artarak devam edecek.

İnternet kullanımı her geçen gün artarken bu alanda en çok mobil cihazlar tercih ediliyor. Mobilden internet tüketimi hakkında yapılan araştırmada 2016 verilerinin yüzde 68 olduğu belirlendi. Bu yılki rakamların yüksek olduğu göze çarparken iddialar gelecek senenin daha da yükseleceği yönünde.

Elbette rakamların dikkat çekmesinin ardında yatan sebeplerden bir tanesi akıllı telefon teknolojisinin gelişmesi ve buna birde tabletlerin eklenmesi oldu. Araştırmanın detaylarına bakıldığında durum son derece net gözüküyor zira 2012 yılında yüzde 40 olan mobil internet kullanımı 2016 itibariyle yüzde 68’e ulaştı. Gelecek sene için tahminler yüzde 75 olurken 2018 içinse yüzde 79’lardan söz ediliyor.

akilli-telefon-kullanicilarina-mujde Akıllı Telefonlar İle İnternet Fırtınası! Akıllı Telefonlar İle İnternet Fırtınası! akilli telefon kullanicilarina mujde

Mobil veri tüketimi konusunda listede öne çıkan ülkelerin başında İspanya, Hong Kong geliyor. Daha sonra ise yüzde 74 ile ABD ve İtalya, yüzde 73 ile de Hindistan yer alıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı telefon modelleri çeşitlenmeye devam ediyor. Bu da kullanıcıların ilgisini çekiyor ve satışlar hızla artıyor. Dolayısıyla mobil internet kullanımı oranları da yükseliyor. Yapılan araştırmalardan bir tanesinde 2012 yılında yüzde 23 oranında akıllı telefon kullanıldığı, bu rakamın 2016 yılında yüzde 56’ya çıktığı görülüyor. Elbette tablet kullanım oranları da aynı şekilde artıyor.

Akıllı telefon pazarının yoğun bir şekilde takip edildiği ülkeler arasında ise İrlanda yüzde 92 ile başı çekiyor. Onun ardından yüzde 91 ile Singapur ve yüzde 88 ile İspanya geliyor. Yüzde 84 oranına sahip ülke ise Güney Kore. Tablet kullanımı oranı da akıllı telefonlar gibi hızlı bir şekilde yükseliyor. Yüzde 75 ile Singapur bu konuda liderken listenin son sıralarında yüzde 3 ile Tayland yer alıyor.

Araştırmalar gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda mobil cihazlardan internet kullanımı tercihi artarak devam edecek.