Uzaylılar, Sonumuzu Mu Getirecek?

uzaylılar, sonumuzu mu getirecek? Uzaylılar, Sonumuzu Mu Getirecek? uzay
Dünya haricinde yaşayan canlılar sonumuz mu olacak ? Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz senaryo gerçek mi olacak ?
Dünya dışı varlıkların başka bir deyişle uzaylıların insanlığın sonunu getirebileceği ihtarsında bulunan Adler Planetarium çalışanı Lucianne Walkowicz, uzaya gönderdiğimiz mesajlarda daha dikkatli olmamız gerektiğinin altını çizdi.
NBC’nin sorularını yanıtlayan astrofizikçi, “dünya dışı varlıklara ulaşmak adına gönderdiğimiz mesajlar, ya gezegenimizin sonunu getirir yahut bizi çok ileri bir refah seviyesine ulaştırır. Onların amacını hiçbir süre bilemeyiz” ifadeleri ile riskin boyutuna dikkat çekti.
Benzer uyarı geçtiğimiz aylarda ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’den de gelmişti.
Hawking, dünya dışı varlıkların göçebe bir kültüre sahip olma olasılıklarının altını çizmiş, bu canlıların kendi gezegenlerindeki kaynakları tüketmiş ve yaşama uygun başka gezegen arayışı içinde olma olasılıklarının bulunmuş olduğu uyarısında bulunmuştu.
Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var.Lakin gerçek şu ki Ancak söz konusu gelişmiş medeniyetin dünya ile ilişkiye girmesi uzun vakit alabilir.
Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat fasılası zihnimizdeki algıdan farklı olabilir.
Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz karmaşa bir yapıya haiz olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz.
Zira uzayı 1984’ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz çok ilkel olabilir. Ek olarak gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bizlere ulaşmış değil. Kainatın hacmi düşünüldüğünde  bizlere doğru ilerleyen “ilk slm” bildirimi hala yolda olabilir.
Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek bizim iletiımızın da hala bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün.
En karamsar senaryoya nazaran, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet biz olabiliriz. Veya başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir. Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşamış olduğunu düşünürsek başka bir medeniyetin benzer bir sebepten yok olması da oldukça muhtemel.