Türkiye’nin İlk Yüzer LNG Depolama Ve Yeniden Gazlaştırma Terminali Açıldı!

Türkiye'nin İlk Yüzer LNG (Sıvılaştırılmış Doğalgaz) Depolama Ve Yeniden Gazlaştırma Terminali Açıldı! Türkiye’nin İlk Yüzer LNG Depolama Ve Yeniden Gazlaştırma Terminali Açıldı! 5

Ülkemizde gerçekleştirilmek üzere hazırlanan önemli projelere bir yenisi eklendi ve Türkiye’nin ilk yüzer LNG yani (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU)ile Egegaz’ın LNG Terminali ilave kapasite yatırımları Aliağa ilçesinde düzenlenen törenle hizmete girdi.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise Türkiye’nin ilk yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma tesisine yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Berat Albayrak, 6 ay içerisinde tesisin devreye alındığını açıkladı.

Bundan sonraki sürece dair bilgi veren Albayrak BOTAŞ’ın günlük 2 milyon metreküp kapasiteye sahip ikinci yüzer LNG projesi için hazırlıklara başlandığını, bu şekilde yeni yatırımlar sayesinde sisteme günlük 107 milyon metreküp LNG verilebileceğini açıkladı.

Türkiye'nin İlk Yüzer LNG (Sıvılaştırılmış Doğalgaz) Depolama Ve Yeniden Gazlaştırma Terminali Açıldı! Türkiye’nin İlk Yüzer LNG Depolama Ve Yeniden Gazlaştırma Terminali Açıldı! s 3776480727906beda36ad2f0a52f9d1576a99646

Söz konusu tesisin Türkiye’nin enerji arz güvenliği bakımından kritik bir yatırım olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak, Türkiye’nin enerji alanında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmenin yanı sıra kazan-kazan ilkesine dayalı ve hem bölge hem de küresel barışa katkı sağlayacak projelere destek verdiğine vurgu yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:[ads2]

“TANAP bunun yansıması. Türk Akımı projesi 3 kriterimizi de net bir şekilde karşılıyor. Türk Akımı ve TANAP’a nasıl bakıyorsak, Doğu Akdeniz gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasına da aynı şekilde bakıyoruz. Ayrıca, milli para ile ticaret yapmak için düğmeye bastık. Sayın Başbakanımız ile son Rusya ziyaretinde bunun ilk adımı olarak gaz ticaretine de milli paraya geçiş için mutabık kaldık. Sayın Cumhurbaşkanım, kararlı duruş birilerini rahatsız etse de sizin liderliğinizde hedeflere kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.”

Doğalgaz dağıtım konusunda şu an için 78 kente ulaşıldığını belirten Albayrak, “2017’de Şırnak ile 2018’de Artvin ve Hakkari’nin de doğalgaza kavuşmasıyla gazın ulaşmadığı il kalmayacak.” dedi.

Albayrak ayrıca elektrik politikalarının da enerji stratejisinin ana kolunu oluşturduğunu belirtti ve son 14 yılda elektrikte kamu-özel iş birliğinde 75 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildiğini, 10 yıl içerisinde elektrikteki kurulu gücün 50 bin megavat daha artması gerektiğinin altını çizdi.

 

Kaynak:Enerji.gov.tr