Tesla Elektrikli Araçla Menzil Rekoru Kırdı

Tesla Elektrikli Araçla Menzil Rekoru Kırdı Tesla Elektrikli Araçla Menzil Rekoru Kırdı tesla

Benzinden vazgeçemiyoruz. Neden ? Çünkü elektrikli araçların en büyük problemi menzil. Bu menzil problemi çok daha ekonomik olmasına rağmen elektrikli araca sıcak bakılmamasını beraberinde getiriyor.

Pek çok ülkede elektrikli araçlar üretiliyor. Ne var ki bu araçların menzili ortalama 198 km civarında. Hatta tam dolu batarya ile Renault markasının ülkemizde ürettiği bir araç en fazla 120 km yol yapabiliyor.

TESLA YİNE YAPTI YAPACAĞINI

100 kWh bataryası bulunan Tesla Model s 100 D ise tam batarya ile 538 km gidebiliyor. Tesla giagafactory ismini verdiği aracı Nevada eyaletindeki fabrikasında yapıyor. Menzil sorununu Renault daha önce halledilebileceğini ifade etmişti ve Renault Zoe ile 400 kilometreye çıktığını daha önce ifade etmişti.

TESLA 538 KM MENZİLLE REKOR KIRDI

Yine de bu alanda en iyi performansın Tesla Model S’e ait olduğunu bir gerçek.  Tesla Model S 90D’de kullanılan 90 kWh batarya, yaklaşık 470 kilometre menzili kullanıcılarına garanti ediyor.

Şimdi  Tesla yeni kuşak  100 kWh’lık batarya ile bu performansını daha da geliştirdi. Model S 100D’nin tam dolu batarya ile yol alabildiği yol tam 538 kilometre.  Bu rakam oldukça iyi. Zira 300 kilometreden sonrası daha birkaç yıl önceye kadar mümkün bile görünmüyordu. Menzilin bu kadar iddialı bir uzaklığa ulaşması otomotiv sektörünün önümüzdeki yıllarda önemli gelişmelere gebe olduğunu ortaya net biçimde koyuyor.

İKTİSAT   ÖN PLANDA

Diğer yandan  bildiğimiz üzere Tesla geçtiğimiz aylarda Model S’in P100D modelini sektöre sunmuştu. Ama  bu model performans odaklı olduğu için sunduğu 500 kilometreydi. Model S 100D’de ise performanstan ziyade ekonomi göz önünde tutulmuş. Böyle Tesla, en uzun menzile sahip otomobili piyasaya sürmüş oldu.

Tesla Model S 100D’nin teknik verileri şu şekilde:

> 100 kWh batarya
> 250 km maksimum hız
> 540 km maksimum menzil
> 0-100 km/s performansı 4.2 saniy

 Model S 100D ise, tam dolu batarya ile 540 kilometre yol gidebiliyor.