KIRIM’DAKİ İŞGAL SONA ERMEZSE AVRUPA RUSYA’YA YAPTIMA DEVAM DECEK

KIRIM’DAKİ İŞGAL SONA ERMEZSE AVRUPA RUSYA’YA YAPTIMA DEVAM DECEK
Donbas’ta durumun kötüleşmesi dolayısıyla, 2 Şubat günü meydana getirilen BM Güvenlik Konseyi toplantısı esnasında, Avrupa ve ABD temsilcileri krizi siyasi yolla çözme ve Minsk Anlaşmalarına uyma çağrısında bulundu.
İngiltere’nin BM Temsilcisi Matthew Rycroft, “Rusya’nın silahlı ayrılıkçıları silahlandırmaya son vermesi gerekiyor ve Kırım dahil Ukrayna topraklarından askerlerini çıkarmalı.” dedi ve Rusya’nın sözleri ile davranışlarının birbiriyle çeliştiğini, Rusya’nın Minsk Anlaşmalarına uymaya başlaması gerektiğini kaydetti.
UKRAYNA’NIN DOĞUSU KÖTÜ DURUMDA
Fransa Temsilcisi François Delattre, amacın Ukrayna’nın Kırım’la beraber uluslararası tanınmış sınırları çerçevesinde toprak bütünlüğünün yine sağlanması bulunduğunu vurgulayarak, Normandiya Formatı çerçevesinde Almanya ile beraber krizin siyasi yolla çözülmesi için hareket edeceklerini beyan etti ve çatışmaların durması için Rusya’yı ayrılıkçıları etkilemeye çağırdı.
Rusya’yı çatışmaların yaşandığı sınır hattında yer edinen Avdeyevka köyündeki elektrik arızalarının onarılmasını engellemekle suçlayan Ukrayna’nın BM sürekli Temsilcisi Vladimir Yelçenko, “Rus ordusu Halep’te yaptığı insani yıkımı Avdeyevka’da da oluşturmaya çalışıyor.” dedi.
Rusya’nın BM sürekli Temsilcisi Vitaliy Churkin ise Ukrayna’nın uluslararası camianın dikkatini çekmek ve yeni ABD yönetiminin desteğini almak için şiddeti tırmandırdığını iddia etti.
Öte taraftan ABD’nin yeni BM sürekli Temsilcisi Nikki Haley, Ukrayna’nın doğusunda artan şiddet vakalarından Rusya’yı sorumlu tuttu.
Haley, “Şimdi buradaki  ilk toplantımda Rusya’yı saldırgan hareketlerinden ötürü dolayı kınamak zorunda kalmamın talihsizlik bulunduğunu düşünüyorum. Rusya ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz fakat Ukrayna’nın doğusundaki korkunç konum Rus eylemlerinin açık ve güçlü bir şekilde kınanmasını gerektiriyor.” dedi.
 
Ukrayna’nın doğusunda artan çatışmalar nedeniyle binlerce sivilin mahsur kalmış olduğunı, altyapının zarar görmüş olduğunü ve büyüyen krizin binlerce kişinin hayatını tehlikeye attığını belirten Haley, Rusya’ya Ukrayna’nın doğusundaki şiddete son vermesi çağrısında bulunmuş oldu.
Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası bulunduğunu ifade eden Haley, “Kırım Ukrayna’ya geri verilmezse Rusya’ya uygulanan yapmış oldurımlar kalkmayacak.” diye konuştu.
Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump ise Rusya’ya uygulanan yapmış oldurımların kaldırılabileceğini söylemişti.