iCloud Nedir, Nasıl Kullanılır?

iCloud Nedir, Nasıl Kullanılır? iCloud Nedir, Nasıl Kullanılır? Ads  z 1

Bulut depolama sistemleri geçmişte yaşanan depolamaya yönelik sıkıntıları hafifletti. Kullanıcılara sunulan yeni hizmet sayesinde bilgileri saklamak, paylaşmak daha kolay hale geldi. Apple şirketine ait iCloud’da aynı şekilde bulut depolama seçeneklerden bir tanesi olarak piyasada yerini aldı. Peki, iCloud tam olarak nedir ve nasıl kullanılır?

Öncelikle kısa bir bulut depolama sisteminin tanımını yapalım. Gittikçe popüler hale gelen bu donanım internet üzerinde oluşturulan bir havuzda kullanıcının bilgilerini, fotoğraf ve belgelerini saklamasını sağlıyor. İnternet bağlantısının olduğu her yerden ulaşılması ve birden fazla kişi tarafından kullanılabilmesi de artı özelliklerinden bir i olarak gösteriliyor.

iCloud’da Apple tarafından geliştirilen bir bulut depolama servisi. Şirketin geliştirdiği ve 6 Haziran 2011 tarihinde hizmete sunulan servis aynı zamanda kaybolan Apple cihazlarını yönetebilme şansını da içeriyor.

Dosya barındırma hizmeti, bulut bilişim ve bulut depolama alanlarında kullanılan iCloud her türlü belgeyi güvenli bir şekilde depolayarak güncel kalmalarını sağlıyor. Bunun yanı sıra Aile İçi Paylaşım Özelliği sayesinde kullanıcıların istedikleri herhangi bir dosya ya da fotoğrafı aile üyeleriyle paylaşma imkanı bulunuyor.

adsiz2 iCloud Nedir, Nasıl Kullanılır? iCloud Nedir, Nasıl Kullanılır? Ads  z2 1

iCloud Fotoğraf Arşivi sayesinde iPhone, iPad, iPod touch veya Mac ya da PC’den ve iCloud.com’dan saklanılan her fotoğraf ve videoya tek bir yerden ulaşmak mümkün.

Yeni iCloud Drive uygulamasının iOS 9’da yerleşik olarak bulunduğunu ve iCloud’da depolanan dosyalara da böylelikle kolayca erişim sağlandığını belirtelim.

iCloud ile beraber kullanıcılara 5 GB depolama alanı ücretsiz olarak veriliyor. Tercihe bağlı olarak, 2 TB’a kadar bir plan seçmekte mümkün. Depolama planı doğrudan Mac veya iOS aygıttan yükseltilebiliyor.[ads2]

Apple tarafından servis için belirlenen fiyatlar ise şu şekilde:

5 GB- Ücretsiz

50 GB- Ayda 2,99 TL

200 GB- Ayda 7,99TL

1 TB- Ayda 29,99 TL

2 TB- Ayda 59,99 TL