Çin’de İnternet Kullanıcılarının Sayısı Bakın Ne Kadar?

Çin’de İnternet Kullanıcılarının Sayısı Bakın  Ne Kadar?     N N  FUS

Dünya’nın en kalabalık ülkesi Çin’de İnternet kullanıcılarının sayısı rekor kırdı. Öyle bir rakam açıklandı ki…

AVRUPA NÜFUSU KADAR KULLANICI

Teknolojinin de inanılmaz boyutlara ulaştığı Çin’de internet kullanıcılarının sayısı 730 milyon olarak açıklandı. Bu sayı Avrupa’da yaşayan nüfustan fazla. Açıklanan rakama göre ülkenin yüzde 52’si İnternet kullanıcısı.

Çin İnternet Merkezi’nin (CNNIC) açıkladığı rakamlara göre geçen yıla  oranla internet kullanıcılarının sayısında yüzde 6,4’lik bir artış gözlemlendi. Bu rakam aslında azımsanacak bir rakam değil. Yaklaşık 44 milyon nüfusa tekabül ediyor. Yani geçtiğimiz sene 44 milyon kullanıcı İnternet kullanıcısı olmuş.

44 milyon nüfus İspanya’nın nüfusu ile neredeyse eş değer.

İNTERNET’E CEPTEN GİRİYORLAR

Ulaşılan veriler ülkenin İnternet kullanıcılarının klasik yöntemleri terk ettiğini gösteriyor. İnsanlar Çin’de İnternet’e cep telefonu yoluyla dahil oluyorlar.  Bu artışın ülke nüfusundaki karşılığı 43 milyon. Bu sayı neredeyse İspanya’nın nüfusuna eşit.

Yaklaşık toplumun  yüzde 95,1’i İnternet’i  cep telefonu üzerinden kullanmayı tercih ediyor ki bu rakam Avrupa ortalamasının hayli üstünde.

KISITLAMALAR DA VAR

Çin diğer yandan  İnternet sansürünün en çok görüldüğü memleketlerden biri. Çin’de  Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına ulaşım hala kolay değil. En azından sansür olduğunu söyleyebiliriz.

Çin’de medyanın ve kişilerin sosyal ağlar üzerindeki faaliyetler  yakından takip ediliyor.

Bütün bu kısıtlamalara rağmen  yine de internetin Çin ekonomisindeki rolü yadsınamaz. Çin hükümeti, ekonomiyi canlandırmak için İnternet alanında faaliyet gösterecek yeni girişimleri destekliyor ve İnternet ticaretini geliştirmek için faaliyetlerde  bulunuyor.