ZEYBEKÇİ: DOLAR ZAYIFLAYACAK,EURO YÜKSELECEK !

zeybekÇİ: dolar zayiflayacak,euro yÜkselecek ! ZEYBEKÇİ: DOLAR ZAYIFLAYACAK,EURO YÜKSELECEK ! N  HAY ZEYBEK

Dolar’daki ateş düşmek bilmiyor. Doların istikrarlı bir biçimde yükselmesi dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’yi ekonomik dar boğaza iterken umut verici bir açıklama Nihat Zeybekçi’den geldi. Nihat Zeybekçi dövizdeki yükselişin geçici olduğunu iddia etti. Bu sözleri  ile hem şaşırttı hem de umut verdi.

merkez Bankası’nın faiz yorumu hakkında düşüncelerini paylaşan Ekonomiden Sorumlu Bakan Nihat Zeybekçi Merkez Bankasının son aldığı kararları memnuniyetle karşıladığını belirtti ve bankasını bu davranışının piyasaya olumlu etkilerini yakın zamanda göreceklerini söyledi

KUR BASKISI KALKACAKTIR.

Daha önce Merkez Bankasını eleştiren Zeybekçi bu kez övdü. Akılları karıştırdı. Faiz arttırımını gerekli görmediğini vurgulayan Zeybekçi kur baskısının yavaş yavaş kaybolacağından ümitli olduğunu da sözlerine ekledi.

“ENFLASYON KISA SÜRE YÜKSELECEK”

Zeybekci, enflasyonla alakalı kısa bile olsa yüksek bir döneme girilip çıkılacağını, sonrası için duruşun kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

“DOLAR, EURO KARŞISINDA ZAYIFLAYACAK İDDİASI

Borsadaki  hareketlilikle alakalı konuşan Zeybekci şunları dişle getirdi. “Son ihracat rakamlarına göre ihracatın yüzde 50’sini Avrupa ile  yapıyoruz,  hatta şunu söyleyebilirim ki direkt sermaye girişinin yüzde 75’i Avrupa ile.

 Trump çok daha içe kapanık, korumacı ekonomiye yöneleceğiyle alakalı  mesajlar verdi. Bu yönde girişimlere başladı Trump’ın önümüzdeki dönemle ilgili korumacı söylemleri daha uzlaşmacı, daha kucaklayıcı bir sürece gitmek zorundadır. Bence dolar zayıflayacak, euro güçlenecek. Bu da bizim için oldukça iyi olacak. En azından öyle olmasını umut ediyoruö

Zeybekci, referandum tarihiyle ilgili olarak “Bununla ilgili doğal bir süreç işliyor. Tarihin bence hiçbir önemi yok. Tarih değil milletin huzuruna gitmek önemli” dedi.