Genel Bilgisayar Hata ve Sorunları -1-

genel bilgisayar hata ve sorunları -1- Genel Bilgisayar Hata ve Sorunları -1- mavi ekran hatasi 1

Genel Bilgisayar Hata ve Sorunları -1-

Her geçen gün artan teknoloji ile birlikte bugün neredeyse her iki haneden birinde bilgisayar ve internet yer almaktadır. İster istemez bu teknolojik ürünlerin de sorunları, hataları karşımıza çıkmaktadır. Bu yazı serimizde bilgisayar ve internet dünyasında yaşanan genel hataları ve çözümleri sizlere aktaracağız.

 1. “CMOS Checksum Error” veya “CMOS Battery Dead”Bilgisayar kullananların en çok karşılaştığı hatalardan biridir. CMOS, Bios setup bilgilerini içinde barındıran hafıza çipidir. Bios’ta genel bilgisayar ayarları bulunur. Tarih, saat, harddisk bilgileri, ram bilgileri gibi bilgileri Bios barındırır.CMOS bilgisayar kapandığı vakit hafızasındaki bilgileri bir pil sayesinde unutmaz. Checksum ise bilgilerin zarara uğrayıp uğramadığını kontrol eden basit bir birimdir. Bilgisayar her açıldığında CMOS açılış ile kapanış bilgilerini karşılaştırır. Eğer bu değerlerde bir sıkıntı var ise yani eşleşmiyorsa bilgisayar açılışta “CMOS Checksum Error” hatası verir.

  Bu hata aynı zamanda tarih-saat hatalarına yol açar. Yani pil zayıflamış ise tarih saat ayarları şaşar.

  CMOS Checksum Error Hatası Çözümü: Bu durumda BİOS pilini değiştirmek olayı çözecektir.

 2. Pc Açılmama HatasıGenel bilgisayar kullanıcılarının en çok karşılaştığı hatalardan biridir. Hata demek de doğru olmayabilir. Teknik bir sorun daha doğru bir ifadedir. Bu sorunun birçok sebebi olabilir.
  ** Masaüstü bilgisayar ise güç kaynağı problemi —- Notebook ise şarj soketi veya şarj aletinde bir problem olabilir.
  **Masaüstü bilgisayar ise siyah ekranda bip sesi ile kalıyorsa ram hatası olabilir.—- Notebook ise yine aynı hata geçerli olabilir.
  **Çoğu zaman yazılan birçok virüs bilgisayarını kitleyebilir ve açılmasına izin vermeyebilir. Virüs kaynaklı bir problem de olabilir.
  **İşletim sisteminiz zarar görmüş olabilir.
  **Herhangi bir donanım aksamında problem olabilir. Bir teknik servise götürüp tek tek kontrol edilmesi sağlanabilir.[ads2]
 3. Bilgisayar Kitlenme SorunuBilgisayar kitlenme sorunu da aynı pc açılmama sorunu gibidir. Virüs kaynaklı olabilir, bir donanım aksamında problem olabilir. En yüksek iki ihtimal harddiskinizin zarar görmüş olması veya işletim sisteminizde bir virüs olmasıdır.Diğer taraftan da bu hataların bir diğer sebebi de aşırı ısınma olabilir. Eğer işlemciniz ısınıyorsa termal macununuz kurumuş olabilir ve tedbir alınmazsa eğer chipseti yakabilirsiniz. Kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır. Diğer taraftan da donanımınız yetersiz olabilir. Bilgisayarınızı yenilemeniz gerekebilir. Ram belleğinizde bir sorun olabilir. Kontrol ettirmeniz gerekebilir.
 4. Bilgisayarımın Şifresini UnuttumBu bir hata değildir. Kullanıcı kaynaklı bir sorundur. Bu sorunu çözmenin en temel yolu tabi ki format atmaktır. Eğer önemli bilgileriniz var ise format atmak istemeyeceksiniz. Bu durumda bazı yardımcı programlar vardır. Hiren’s Boot programının içindeki Password programı ile şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Ya da linkteki programı indirip içinden çıkan İSO dosyasını bir cdye yazdırarak programı açınız ve gerekenleri yapınız.