FACEBOOK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

[object object] FACEBOOK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR 3fe8102234b5836fe499cbc7f

Google’den sonra Facebook  da geçen yılın son çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Finansal sonuçlar aslında beklendiği gibi. Ama 2010 yılının başında konulan ana hedeflerden kısmen de olsa sapma olduğu görülüyor.

Bilindiği gibi Facebook halka sunulmasının ardından istikrarlı bir şekilde kullanıcı sayısını ve kazancını arttırıyor. Facebook gelirlerini geçen yıl sağlıklı ve istikrarlı bir biçimde arttırdı.

Sosyal medya devi geçen yılın son çeyreğinde 8.7 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelir kılçıksız gelir. Kar ise 3.55 milyar dolar olarak açıklandı. Yani büyüme bütün hızıyla devam ediyor.

FACEBOOK’TA BÜYÜME HIZ KESMEK BİLMİYOR

Sosyal medya devinin kullanıcı sayısı 24 saatlik bazda 1.23 milyarın üzerine çıktı. Yani dünyadaki 6 kişiden 1’i mutlaka Facebook’a giriyor. Ayrıca mobil büyüme de Facebook’ta hız kesmiyor.  Mobil cihazlardan sosyal ağa erişenlerin sayısı ise 1.15 milyara ulaştı. Yakında mobil klasik bağlanmayı geçeceğe benziyor.

Uzmanlar  Facebook’un yılın dördüncü çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 45 nispetinde  artışla, 8.50 milyar dolar gelir açıklamasını öngörmüştü. Bu beklentiyi kolaylıkla aşmayı başaran şirket, gelirlerini bir önceki yıla göre  yüzde 50 oranında artırdı. Bu yarı yarıya büyüme demek. Elbette bu borsaya da yansıdı. Piyasa beklentilerinin aşılması, Facebook’un hisselerine gerektiğinden daha çok kıymet değer kazandırdı.

Sosyal medya devinin mevcut büyüme oranı göz önüne   alındığında sosyal paylaşım sitesinin yıl ortası baz alındığında aylık aktif kullanıcı sayısını 2 milyara çıkarmasa kaçınılmaz gözüküyor.   2017 itibarıyla her iki veri noktasının hemen hemen aynı seviyeye gelmesi muhtemel görünüyor. 2016’nın son çeyrek rakamlarına bakıldığında Facebook’un reklam kazançlarında en büyük payını mobil reklamlar alıyor.

MOBİL BÜYÜME DE KENDİNİ GÖSTERDİ.

Mobil reklamlar, toplam reklam gelirinin yüzde 86’sını oluşturdu. Mobil büyüme Facebook’a reklam gelirlerini arttırma konusunda büyük kazançlar sağladı