Youtube Kanalları Vergi Ödeyecek

Youtube Kanalları Vergi Ödeyecek Youtube Kanalları Vergi Ödeyecek Youtube Kanalları Vergi Ödeyecek 412351365

Google bünyesinde barınan video paylaşım sitesi Youtube üzerinden vergi alınmasıyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı düğmeye bastı. Dailymotion ve Youtube gibi video paylaşım sitelerinden vergi alınmasıyla ilgili çalışmaların başladığını açıkladı.

Google bünyesinde faaliyet gösteren Youtube’nin dünya genelinde ofisleri bulunduğu halde hala Türkiye’de ofis açmış değil. Bu konuyla ilgili olarak Başbakanımız Binali Yıldırım ise “21 ülkede şirket kurup ödüyor bize gelince ‘yapmayız’ diyor. Youtube, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de resmi bir temsilcilik kurmalı. açıklamalarında bulundu.

Video kanallarından gelir elde edenlerin tespit edilerek yavaş yavaş vergilendirmeye başlanılmış olsa da bizim uyanık Türk insanı youtube hesaplarını KKTC’ye taşımış durumda. Bakanlığın bu konu ile ilgilide düzenleme yapması bekleniliyor.

Başbakanımız Binali Yıldırım diğer bir konuşmasında ise konu ile ilgili olarak Yasal konularda idare (devlet) Youtube’da muhatabını bilmeli. Youtube, Türkiye’ye özgü ‘tr’ uzantılı bir site dizayn etmeli. Bu site, Türkiye’nin ulusal mevzuatını ve internete ilişkin yasasını dikkate alarak yayın yapacaktır. Dolayısıyla erişime engelleme riski de ortadan kalkacaktır” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

[ads1]

Popüler Youtube kanalları aylık ortalama olarak 10 milyon TL kadar para kazandığı bilinmektedir. Bu denli yüksek bir kazancın tabii ki vergi getirisi çok iyi olacak.

Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak…

[adsx]