HP Yazıcı Bağlantı Problemine Çözüm Yolları

Yazıcı bağlantı sorunu HP Yazıcı Bağlantı Problemi HP Yazıcı Bağlantı Problemine Çözüm Yolları yazici baglanti sorunu

HP tüm teknoloji alanlarındaki başarısını yazıcılarda da gösteriyor. Bundan dolayı kullanıcılar tarafından tercih edilen HP yazıcı bağlanmıyor sorunu ile son zamanlarda karşımıza çıkıyor. Yaşanan bağlantı problemi birden fazla nedenden dolayı kaynaklanabiliyor.

HP Yazıcı Bağlanmıyor Sorunu Tespiti

Sorunun çözümü için öncelikle nereden kaynaklandığını bulmanız gerekiyor. Bunun için ise aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

  • Yazıcının bilgisayarınızdaki ağa bağlı olduğundan emin olmalısınız bunun için kablosuz ağ bağlantısı ile bağlanıyorsa ayarlar menüsünden kablosuz bağlantının açık olduğunu kontrol edin. Ancak eğer kablolu ağ bağlantısı ile bilgisayarınıza bağlı ise Ethernet bağlantısındaki kullanılmayan ağ bağlantısına bağlı olması gerekiyor.
  • Diğer yandan 5.0 GHz ve 2.4 GHz frekans bandı ile birlikte çalışabilen HP yazıcınızın ayarlar bölümündeki SSID üzerinden 2.4 veya 5.0 GHz ayarlarının yazıcınıza göre ayarlı olduğunu kontrol edin.
  • Masaüstünde sağ alt tarafta uçak modunun kapalı olması gerekiyor
  • Sinyal gücü zayıf ise daha kuvvetli bir duruma getirin

Bazı durumlarda kablolu bağlantılarda kablo hasar görmüş oluyor. Bu durumda kabloyu kontrol edip gerekirse değiştirmeniz daha sağlıklı olur.

HP yazıcı sorunu HP Yazıcı Bağlantı Problemi HP Yazıcı Bağlantı Problemine Çözüm Yolları hp yazici sorunu

Sorunun Çözümü

Yaşanılan bağlantı probleminin kaynağını tespit ettikten sonra şimdi sıra çözüm yoluna geçti. Bunun için HP Print and Scan Doctor aracını çalıştırın ve sonrasında aşağıdaki işlemleri sırası ile takip edin;

  • Aracı açtıktan sonra karşınıza çıkan ekran üzerinden taramayı onar seçeneğini tercih edin.
  • Sonrasında yeşil tik görülüyorsa problem çözüldü demektir.
  • Ancak İngiliz anahtarı olan bir ikon görüyorsanız araç sorunu tespit edip çözmüş anlamına gelir.
  • Diğer yandan ise ünlem işareti bulunan ikon kullanıyorsanız sorun tespit edilmiş ancak çözülememiştir.
  • Son olarak ise kırmızı çarpı işareti görülüyorsa sorunun çözümü için aracın size sunduğu çözüm adımlarını takip edin.[ads2]

Yapılan bu işlemlerin yanı sıra son çare olarak Windows resim alma yani WIA olarak adlandırılan hizmeti kullanın. Ekranı açtıktan sonra otomatik başlangıç türünü seçmeniz gerekiyor eğer devre dışı konumundaysa sorun buradan kaynaklanıyordur.

Bilgisayar ile HP yazıcı çalışmıyor sorunu için yapılan tüm işlemlere rağmen sorun düzelmiyorsa HP yazılımını kaldırarak tekrar yüklemelisiniz. Sürücünüz yoksa HP Download and Install Assistant aracını kullanarak size uygun sürücüyü bulabilirsiniz.